Tehnologija v naše domove in na kavče v zadnjem obdobju prinaša vse več prizorov iz narave, ki jih v živo ne bi mogli nikoli videti. Samo poglejte si to.
Te dni so oči številnih živalovarstvenikov in ljubiteljev živali uprte v Royal Albatross Centre na polotok Otago, ki leži na vzhodni obali južnega otoka Nove Zelandije. Prek spletne kamere lahko namreč v živo spremljajo gnezdenje kraljevih albatrosov, katerih podmladek je zadnji dve leti rekorden (33 mladičev letno).
To je čudovita novica ob dejstvu, da so leta 1937 ohranitvene ukrepe začeli izvajati z enim samim gnezdečim parom. To je bil alarm, ki ga več kot očitno niso preslišali, kajti danes je v tamkajšnji koloniji 60 gnezdečih parov.
Omenjeni rezervat je edinstven prostor, kjer lahko obiskovalci opazujejo albatrose med gnezdenjem, dviganjem proti nebu in pristajanjem na tla. Gre za impresivne morske ptiče, katerih razpon kril meri okoli tri metre! Zanimiva pa ni samo njihova pojava, ampak celotni način življenja.
Dočakajo okoli 40 let (nekatere celo do 50!) in veljajo za ene najdlje živečih ptic na svetu. Najstarejši zabeleženi albatros je Wisdom, laysanski albatros (Phoebastria immutabilis), ki je star več kot 70 let, a še vedno gnezdi.
Njihovo življenje poteka umirjeno in počasi. Spolno zrelost dosežejo šele pri starosti 5 do 15 let, kar je razmeroma pozno v primerjavi z drugimi pticami. Parijo se le enkrat na dve leti in vzgajajo le enega mladiča na sezono. Preden se parijo, več let posvečajo iskanju primernega partnerja.
Vsa ta 'počasnost' je del njihove preživetvene strategije, ki pa jo na žalost kali človek - še vedno jih namreč močno ogrožajo podnebne spremembe in onesnaževanje.