Premalokrat se piše in govori o miritvenih signalih pri mačkah. Tudi one zelo očitno znajo povedati, da jim določena situacija na odgovarja.
Kaj so miritveni signali? Gre za signale, s katerimi psi in tudi mačke, umirjajo napeto situacijo in z njimi okolici sporočajo svoje nelagodje. Vsak resen indicent (na primer pasji ugriz) se prične z miritvenimi signali in če bi jih ljudje znali prepoznati, bi lahko preprečili marsikatero tragedijo.
Pogosto po spletu krožijo fotografije 'ljubkih' prizorov otrok in psov, ki so v resnici vse prej kot to in običajno je že na prvi pogled jasno, kateri miritveni signal oddaja pes. Kaj pa mačke? Resda so skrivnistna in na trenutke misteriozna bitja, a znajo dobro povedati, kako se počutijo.
Pisali smo že o znakih, ki sporočajo, da je mačka v bolečinah, prav tako so očitni znaki, ki jih kaže osamljena mačka. In tudi v mačjem svetu obstaja seznam miritvenih signalov, ki bi jih moral poznati vsak odgovoren mačji skrbnik.
Morate biti pa pri mački bolj pozorni in čuječi, saj so ti signali manj očitni kot pri psih. Prav tako je signale potrebno proučiti v širšem kontekstu in glede na dogajanje, saj isti signal v različnih situacijah lahko pomeni različno sporočilo.
Nekateri primeri miritvenih signalov pri mački:
- Obračanje glave stran: če mačka v trenutku, ko se ji nekdo približuje, glavo odmakne stran, to lahko pomeni, da želi preprečiti konflikt.
- Lizanje kožuha: Mačka se z lizanjem samopomirja. Pomeni, da je v stresu, a se želi izogniti agresiji.
- Premikanje repa: Če mačka rep drži nizko in ga premika počasi, to lahko pomeni, da je previdna in se trudi ohraniti mirno vzdušje (spoznajte 10 položajev mačjega repa in kaj vam s tem sporočajo).
- Izogibanje očesnemu stiku: Če se mačka želi izogniti konfliktu, to lahko pokaže tudi na način, da se izogne očesnemu stiku.
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del