P. F. | 14. 10. 2023, 07:00
Prinašalke sreče ali nesreče: kaj simbolizira črna mačka v tujih državah?
Miti o črnih mačkah, ki jih predstavljajo v negativni luči in svarijo pred temačnimi napovedmi, so se pojavili v srednjem veku v Evropi, kjer so jih najpogosteje povezovali s čarovnicami in črno magijo. Vendar pa so bile zgodovinsko gledano črne mačke večkrat dober znak kot stvarilo pred nesrečo.
Anglija
V Angliji so verjeli, da prinašajo črne mačke srečo v zakonu in da nudijo zaščito pomorščakom, ki so ujeti v razburkanem morju. To prepričanje se je spremenilo, ko so začeli mačke povezovati s čarovništvom in nenadoma so dobile negativen pomen ter postale prinašalke nesreče. Še vedno pa velja, da če na cesti proti vam hodi mačka, to prinaša srečo, če pa od vas zbeži, boste deležni nesreče. Če prečka cesto iz leve proti desni, se napoveduje sreča, če pa jo prečka v obratni smeri, vas čaka nesreča.
Japonska
Na Japonskem črne mačke predstavljajo simbol sreče, še posebej za samske ženske, saj verjamejo, da bodo s pomočjo črne mačke privabile potencialne dobre snubce. V deželi vzhajajočega sonca že stoletja črne mačke asociirajo z božanstvom Maneki Neko. Legenda pravi, da je nekega dne revni menih sedel v svojem templju in zagledal mačko, kako mu s šapo nakazuje, naj ji sledi. Odpravil se je za njo in kmalu se je znašel med bogatimi ljudmi, ki so mu ponudili donacije, s katerimi je lahko popravil svoj tempelj. Od takrat dalje so postale figure mačk z dvignjenimi šapami popularni simbol bogastva in sreče na Japonskem.
Stari Egipt
V času Starega Egipta so Egipčani slavili vse vrste mačk, vključno s črnimi. Verovali so celo v mačjo boginjo Bastet, ki je bila znana po svojem zaščitniškem duhu, slikali pa so jo kot žensko z glavo črne mačke, ki se je še zdaleč niso bali. Črne mačke so bile naravnost čaščene sopotnice, ki so si prislužile tudi svoje mumije.
Škotska
Škoti verjamejo, da bo tistega, ki pred svojimi hišnimi vrati najde črno mačko, doletela blaginja. Zanje so črne mačke prinašalke sreče, ker jih povezujejo z boginjo Brigid, ki blagoslavlja ljudi in jim prinaša srečo. Ta povezava sega nazaj do železne dobe, saj so bile že takrat črne mačke videne kot varovalke srca in doma. Tudi njihove ljudske pravljice pripovedujejo o tem, kako so jih čarovnice uporabljale za varovanje pred zli duhovi in slabimi napovedmi, to pa se je ohranilo do danes, saj Škoti še vedno verjamejo, da če se po soseski sprehaja črna mačka, jim bo prinesla srečo in bogastvo. Še več, velja pravilo, da če na novega leta dan pobožaš črno mačko trikrat od glave do repa, se ti bodo skozi tekoče leto uresničile želje.
Italija
Najbolj nenavadna verovanja imajo v Italiji, in sicer verjamejo, da prinaša srečo črna mačka, ki kihne. Gre za stoletja staro prepričanje, ki je povezano z vraževerjem, da če slišite mačko, ki kihne, potem bo nekdo v vaši bližini prejel nepričakovano bogastvo in srečo. Sreča se podvoji, če kihne dvakrat! Veliko Italijanov verjame tudi, da če živijo s črno mačko, potem ne bodo nikoli lačni, prav tako jih bo vedno ščitila med slabim vremenom.
Latvija
V Latviji črne mačke, ki se pojavijo v skupini, simbolizirajo prihod dobre letine, za kar naj bi poskrbel duh po imenu Rungus. Da so črne mačke prinašalke sreče, v Latviji verjamejo že stoletja, od časov, ko so bili kmetje vraževerni in jim je pojav črne mačke v okolici kmetije napovedoval srečo in bogastvo v obliki plodovitega leta. To prepričanje je bilo tako močno, da so kmetje pogosto imeli pri hiši črne mačke, s katerimi so si zagotovili, da bodo vedno imeli dovolj hrane za zimske mesece. Prav tako so verjeli, da odganjajo zle duhove, slaba znamenja in škodljivce.
Tako kot ne moremo dokazati, da črne mačke prinašajo srečo, ne moremo reči, da prinašajo nesrečo. Vraževerja se razlikujejo glede na geografsko lokacijo, zato lahko naslednjič, ko vidimo črno mačko, namesto na nesrečo raje pomislimo na bogastvo in ljubezen. Žal se naša negativna vraževerja poznajo pri posvojitvah mačk, saj črne mačke najtežje dobijo dom, čeprav so odlični hišni ljubljenčki, tako kot mačke vseh drugih barv in oblik.