Znanstveniki na morsko dno spustili kamero in posneli srhljivo globokomorsko bitje (VIDEO)

1. 1. 2025, 12:06 | E. Č.
Deli
Znanstveniki na morsko dno spustili kamero in posneli srhljivo globokomorsko bitje (VIDEO) (foto: Profimedia)
Profimedia

Ko so kamero spustili na dno morja in jo prižgali, niso mogli verjeti svojim očem, kaj vidijo.

Znanstveniki so s pomočjo napredne tehnologije razkrili skrivnostne globine Tihega oceana in naleteli na veličastno, a hkrati srhljivo bitje pacifiškega spalnega morskega psa. Med ekspedicijo v brazdi Tonga so na globini kar 1400 metrov posneli edinstvene posnetke, ki razkrivajo malo znani svet globokomorskih globin.

Tehnologija premika meje mogočega

Ker lahko ljudje brez posebne opreme dosežemo le približno 300 metrov globine, je napredna tehnologija ključnega pomena za raziskovanje oceanov. Tokrat so znanstveniki na dno oceana poslali kamero, ki je pritegnila pozornost pacifiškega morskega psa. Ta je radovedno raziskoval kamero, celo ugriznil vanjo, preden je svojo pozornost preusmeril na mamljivo ribo, ki je bila nastavljena kot vaba.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @deepseauwa

Dr. Jessica Kolbusz, ena izmed vodilnih znanstvenic pri projektu, je pojasnila, da je morski pes, dolg približno 3,6 metra, verjetno samica. To so ugotovili zaradi odsotnosti značilnih kopč na medeničnih plavutih, ki so značilne za samce. Ta veličastna samica je med plavanjem proti kameri znanstvenikom ponudila neprecenljive posnetke notranjosti svojih čeljusti, preden se je odpravila na lov za vabo.

Impresivno bitje globokega oceana

Pacifiški morski pes, ki živi v hladnih in temnih globinah, lahko doseže dolžino do 4,4 metra, največji primerki pa celo presežejo sedem metrov. Ti morski psi so tihi lovci, saj se premikajo skoraj neslišno, kar jim omogoča uspešen lov na plen, ki vključuje ribe in celo velikanske pacifiške hobotnice.

Temperatura vode v teh globinah je približno 2,5 °C, kar ustreza habitatnim potrebam te vrste. Takšni morski psi se prehranjujejo z ribami z morskega dna, njihovi raziskani želodci pa razkrivajo tudi ostanke velikanskih hobotnic, kar kaže na raznoliko prehrano teh bitij.

Ekspedicija v brazdo Tonga znova poudarja, kako malo še vedno vemo o globokomorskih bitjih, ki živijo v največjih globinah našega planeta. Posnetki pacifiškega morskega psa ne ponujajo le fascinantnega vpogleda v življenje v temnih globinah, temveč tudi priložnost, da se zavemo, kako pomembno je ohranjanje teh skoraj nedotaknjenih ekosistemov. Znanstveniki upajo, da bodo tovrstna odkritja navdihnila nadaljnje raziskave, ki bodo razkrile še več skrivnosti našega modrega planeta.

Skrita kamera na kmetiji razkrila nočno dogajanje (lastniki osupli)

Novo na Metroplay: "Potem te življenje pokliče" | N1 podkast s Suzano Lovec