Uredništvo | 27. 1. 2024, 10:00

Muc Svit pomagal rešiti življenje oslabelemu mačjemu prijatelju z ulice

Profimedia

Skrbniki mačka z imenom Svit so se odločili, da bo njihov muc – ker lahko – pomagal prijateljem v stiski. Veterinarji pa k tej srčni gesti pozivajo tudi druge mačje lastnike. 

V Šolski veterinarski ambulanti BIC Ljubljana so delili zgodbo prostoživečega mucka z namenom osveščanja, kako pomembno je krvodajalstvo tudi v živalskem svetu. V ambulanto so sprejeli zelo oslabelega prostoživečega mucka, za katerega so ugotovili, da je slabokrven.

"Takoj smo pričeli s terapijo, med katero je bila tudi transfuzija. Zahvaljujemo se mačjemu krvodajalcu Svitu, ki je daroval kri," so zapisali in poudarili, da mačjih in pasjih krvodajalcev kritično primanjkuje. Zato pozivajo vse lastnike, ki imajo doma primerno žival, k prijavi v spletno veterinarsko banko.

Kakšna pa je primerna žival? Kot so zapisali na spletni strani Tačka daruje, mora vsaka žival izpolnjevati določene pogoje, da lahko daruje kri.

Pes mora biti star med 1 in 8 leti, imeti mora več kot 25 kilogramov, priporočljiva sta vitek vrat in mirna narava, mora biti zdrav, redno cepljen, zaščiten proti srčni glisti in brez predhodnih transfuzij. 

Muca mora imeti več kot 4 kilograme telesne teže, mora biti notranja mačka, zdrava, redno cepljena, zaščitena proti bolham, FeLV in FIV negativna, brez znakov FIP.

Kri rešuje življenja tudi v živalskem svetu.

Kri rešuje življenja tudi v živalskem svetu.

Profimedia

Ker ne veste, kdaj bo vaš pes potreboval takšno pomoč je prav, da - če izpolnjuje pogoje - vašo žival vpišete v spletno veterinarsko bazo. V Sloveniji žal nimamo vzpostavljene krvne veterinarske banke, kot njena alternativa pa je leta 2018 začel delovati portal tackadaruje.si.

Vzpostavila se je mreža krvodajalcev po vsej Sloveniji in deluje na način, da ima vsaka ambulanta, ki je članica tega portala, dostop do krvodajalcev v svojem okolju.

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj