Mačji mladički so najbolj prikupna, srčkana in nedolžna bitja na tem svetu. Se strinjate? Seveda, dokler niso na našem dvorišču in dokler jih ni zelo veliko.
Mačke so čudovita bitja in najboljši možni sopotniki človeku. Toda slednji se velikokrat obnaša tako, kot da mu za ta bitja ni prav nič mar. Zopet naglasujemo problematiko, o kateri smo pisali že večkrat - sterilizacijo in kastracijo.
Nekateri mačji lastniki so mnenja, da gre za pretirano propagando in da če bo šlo tako naprej, čez 100 let mačk ne bo več. Drugi pravijo, da je njihova mačka samo notranja, le sem in tja se sprehodi okrog hiše (tudi to je dovolj za novo leglo!). Tretji so mnenja, da ne bodo zapravljali za ta drag postopek (ste potemtakem prepričani, da si lahko privoščite mačko?).
Vsi, ki se najdete v prvem, drugem ali tretjem 'izgovoru' nosite del krivde za številne srce parajoče zgodbe, o katerih nas osveščajo zavetišča in društva za zaščito živali. Zgodbe, kako so mačje mladičke kot kup smeti odvrgli v jarek ali pustili na polju v kartonasti škatli.
Naslov članka se morda zdi zavajajoč, pa ni. Veste, kaj se zgodi 16 mesecev potem, ko ena mačka poleže dva samčka in dve samički? Zgodi se 36 mačjih mladičev. Največkrat takih neželenih, brez doma, brez prihodnosti.
Na to so pred kratkim opozorili tudi na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. "Nenadzorovano razmnoževanje živali pripelje do velikega števila zapuščenih in odvrženih živali. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zato lastnike hišnih ljubljenčkov spodbuja k odgovornemu lastništvu, ki vključuje tudi nadzorovano vzrejo, preprečevanje paritve ter sterilizacijo ali kastracijo," so zapisali.
Dodali so, da nenadzorovano razmnoževanje mačk, odvrženi mačji mladiči in zapuščene mačke postajajo velik problem in breme za lokalne skupnosti, da se med živalmi širijo številne bolezni in zoonoze, v zavetiščih pa ni dovolj zanimanja posvojiteljev.