Deskarji na turistični plaži jugozahodne avstralske obale so morali kar dvakrat pogledati, ko so v morju naleteli na prizor, ki ga ne bodo pozabili. Niso pogledali stran …
"V vodi smo nekaj zagledali in mislili smo, da je galeb. Toda prihajal je vse bližje in bil vse večji. Potem je vstal in se privihtel do nas." Tako je avstralski deskar Aaron Fowler opisal srečanje s cesarskim pingvinom, ki je vse drugega kot običajen obiskovalec tamkajšnjih plaž.
Ugotovili so, da je za njim več kot 3200 kilometrov dolgo popotovanje vse od Antarktike! Zato je bil tudi močno podhranjen, ko so ga deskarji našli - tehtal je polovico manj kot njegovi vrstniki, ko so v najboljši formi. Poimenovali so ga Gus, pod svoje okrilje pa so ga vzeli strokovnjaki, ki ga bodo oskrbeli.
Trenutno še preverjajo možnosti, kako tvegano bo, če mu bodo omogočili, da se vrne domov. Cesarski pingvini so sicer znani po tem, da so v iskanju hrane sposobni preplavati velike razdalje. A razdalja med Avstralijo in Antarktiko je vendarle prevelika. Predvidevajo, da mu je tako daleč pomagal potovati morski tok.
Zanimivo pa je, da Gus sploh ni prvi pingvin, ki mu je uspelo priti zelo daleč. Leta 2011 so na obali Nove Zelandije naleteli na pingvina, ki so ga poimenovali Happy Feet. Namesto snega je jedel pesek, ki ga je najverjetneje zamenjal za sneg. Zaradi tega je zbolel, a so tudi njemu strokovnjaki pomagali do točke, da se je lahko vrnil domov.
Cesarski pingvini spadajo med izredno ogrožene živali, njihova največja grožnja so podnebne spremembe. Strokovnjaki trdijo, da bo do konca stoletja izumrlo 80 % predstavnikov te živalske vrste. Zato je bilo veselje toliko večje, ko je satelitska slika v začetku leta razkrila štiri nove kolonije na Antarktiki.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih