A. Ko. | 9. 9. 2022, 15:10
Na Galapagosu so neznanci pobili ogrožene živali: jim grozi izumrtje?
Našli so ostanke štirih primerkov močno ogrožene živalske vrste. Šlo naj bi za poboje zaradi mesa, zagrožena kazen je do treh let zapora.
Z otoka Isabela, največjega med galapaškimi otoki v arhipelagu, je odjeknila novica, da so našli oklepe in ostanke štirih močno zaščitenih galapaških želv. Ekvadorske oblasti primer preiskujejo, krivcev (še) niso našli.
Pobijanje galapaških želv, ki spadajo med ogrožene živali, je prepovedano že od leta 1933.
Očitno pa to ne ustavi krivolovcev. Niti ne zagrožena zaporna kazen do 3 let zapora. Gre za okoljski zločin brez primere, saj je v divjini ostalo še zelo malo primerkov te živalske vrste, ki se je živalovarstveniki že leta trudijo ohraniti.
Authorities in Ecuador are investigating the deaths of four giant tortoises in the Galápagos, a South American archipelago that is a haven for all kinds of rare wildlife, amid fears they were killed by poachers for their meat.https://t.co/GaDAuOxuyp
— The Washington Post (@washingtonpost) August 31, 2022
ʺZaščititi moramo želve velikanke, kot tudi ekosistem, kateremu pripadajo,ʺ so zapisali v galapaški nevladni organizaciji Galápagos Conservancy. Na žalost ne gre za edini problem, saj so natanko pred enim letom našli 15 ostankov želv, ki so bile prav tako žrtve krivolovcev. Te privlači njihovo meso, ki je nekoč veljajo za specialiteto. Očitno pa je tako ponekod še danes. Marca 2021 je zelo domeval primer, ko so v kovčku na letališču v Galapagosu našli kar 185 želvjih mladičev!
A policeman has been arrested for the trafficking of 185 tortoise hatchlings found in a suitcase at a #Galapagos airport at the weekend. If found guilty, he will face up to three years in prison. Sadly 15 tortoises have died so far and others have been found to be in poor health. https://t.co/oX03xTcSrU
— Galapagos Conservation Trust (@galapagossip) March 30, 2021
Obstaja 14 različnih vrst galapaških želv velikank. Prav vse se uvrščajo med ranljive ali ogrožene, nekatere so tik pred izumrtjem. Te mogočne živali običajno živijo med 80 in 120 leti, tehtajo pa tudi 400 kilogramov ali več. Po ocenah jih je na svetu samo še 15.000, medtem ko so jih leta 1800 našteli 200.000. Njihova največja grožnja, ki jih je zdesetkala, so invazivne živalske vrste, katerim želve predstavljajo lahek plen.
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi