Uredništvo | 30. 7. 2024, 11:00

Nad Bohinjem psičko v jezik pičila kača: poglejte, kako je potekalo reševanje

Klinika za male živali / kmz / Facebook

Pod Jezerskim stogom nad Bohinjem se je v nedeljo zgodaj zjutraj zgodila nesreča, ki je vsem pasjim lastnikom najhujša nočna mora. 

Na Facebook strani Klinike za male živali Univerze v Ljubljani so objavili novico, da so v nedeljo na njihovo dežurno številko prejeli klic o dogodku v okolici Bohinja. Po kratkem posvetu so se za pomoč pri transportu obrnili na Gorsko reševalno zvezo Slovenije in na enoto HNMP na Brniku. 

"Posadka je s helikopterjem lastnico in psičko uspešno prepeljala do heliporta UKC, nato pa z reševalnim vozilom naprej na Kliniko za male živali Veterinarska fakulteta Univerze v Ljubljani," so zapisali in dodali, da so z zdravljenjem psičke (ime ji je Emma)  pričeli že med transportom, na kliniki je med drugim dobila tudi protistrup in da ji gre zaenkrat dobro. 

Zgodba je naletela na izjemen odziv sledilcev, vsi po vrsti pa se zahvaljujejo predanim sodelujočim za srčno ukrepanje. Organizacija takega reševanja ni bila mačji kašelj, kot tudi ne samo zdravljenje. Kačji piki so lahko za pse tudi usodni, še posebej, če gre za ugriz v področje gobčka ali celo jezika, kar se je zgodilo Emmi. Za pse so v Sloveniji strupene iste tri vrste kač kot za ljudi (modras, navadni gad, laški gad).

Kot so zapisali na spletni strani Klinike za male živali, so zaradi radovednosti največkrat žrtve kačjih ugrizov mladi psi: "Kače jih najpogosteje ugriznejo v glavo ali okončine. Klinični znaki zastrupitve se najpogosteje razvijejo v dveh urah, lahko pa tudi šele nekaj ur po ugrizu. Klinično stanje se lahko v 24 urah po ugrizu močno poslabša, zato je psa v vsakem primeru priporočljivo zdraviti v bolnišnici."

Novo na Metroplay: "Če bi ljudje vedeli, kakšno je to mučenje, koliko je solz in trpljenja …" | Sara Isaković