Za to žival večina še nikoli ni slišala, čeprav je nadvse zanimiva. Vse življenje lahko preživi, ne da bi spila kapljico vode.
'Gerenuk' (v somalijščini to v prevodu pomeni žirafa-vrat) je dolgovrata antilopa. Je izjemno zanimiva, vendar manj poznana žival, katere domače okolje je grmičevje v puščavah vzhodne Afrike, vse od Serengetija na severu Tanzanije prek obalnih območij Kenije, Etiopije in Eritreje do juga Somalije.
Najbolj zanimivo dejstvo o tej unikatni antilopi je, da lahko vse življenje preživi brez kapljice vode, in to v izjemno sušnem okolju. Namesto tega vodo izkoristi iz listov, ki jih žveči, obira pa velikokrat kar stoje, na zadnjih dveh tacah.
Ta vrsta antilope je prepoznana po dolgem vratu in dolgih, tankih nogah. Rogovi krasijo samo samce. Ker vizualno malce spominja na žirafo, se je te živali prijelo tudi ime 'žirafja gazela' (gazela je katerakoli izmed številnih vrst antilop iz rodu Gazella).
Je žival, ki je aktivna predvsem podnevi, opoldneve pa si vzame za počitek. Sicer pa je vseskozi na lovu za hrano. Če pada dež, je za to žival znano, da svoje telo izpostavijo dežnim kapljam, najverjetneje se tako ohladijo.
View this post on Instagram
Dolgovrato antilopo bomo v divjini težko videli, je pa priložnost za to tudi v nekaterih živalskih vrtovih po svetu, tudi v Evropi (med drugim tudi v Berlinu). V ZOO Ljubljana je najbližji sorodnik te živali liči antilopa.
"Liči vodne antilope so skladno s svojim imenom prilagojene na življenje ob vodi in v močvirnih okoljih. Kot je značilno za vse vodne antilope, se v nevarnosti zatečejo v vodo," so zapisali v ZOO Ljubljana. Pred časom so nas razveselili z izjemno simpatičnim posnetkom, ki prikazuje reakcijo antilope, ki jo otrok stalno 'nadleguje'.
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven