Najmanjša divja mačka v Afriki je v resnici tudi najsmrtonosnejša (VIDEO)

1. 6. 2023, 16:00 | Uredništvo
Deli
Najmanjša divja mačka v Afriki je v resnici tudi najsmrtonosnejša (VIDEO) (foto: Profimedia)
Profimedia

Ko razmišljamo o 'nevarnih' afriških živalih, imamo pred očmi leve, tigre, geparde, tudi slone in še marsikaj drugega. Prav gotovo pa ne ene zelo majhne in na videz zelo prikupne mačke.

Vsak ljubitelj in opazovalec živali si vsaj enkrat v življenju želi doživeti Afriko in zunaj televizijskega ekrana videti tamkajšnjih 'velikih 5' (lev, leopard, nosorog, slon in bivol). A poleg omenjenih ima Afrika še številne druge 'živalske skrivnosti', med katerimi so eno posebej zanimivo pred kratkim izpostavili pri BBC. Ste vedeli, da je najmanjša divja mačka v Afriki tudi najbolj smrtonosna?

 

Gre za črnonogo divjo mačko s črnimi stopalci in kamuflažnim vzorcem, ki se skorajda zlije z okolico. Dolžina te med ranljive vrste uvrščene živali je od 35 do 52 centimetrov. Odrasle samice tehtajo malo pod 2 kilograma, odrasli samci pa nekaj čez. Podnevi črnonoga divja mačka počiva, ponoči pa lovi.

Lovi zelo aktivno, kajti vsako noč prehodi najmanj 5 kilometrov, prav nič nenavadnega pa ni, če se v eni noči odpravi kar 30 kilometrov daleč!

Preži na majhne glodavce in ptiče, na noč pa ubije okoli 14 živali. Njena uspešnost lova je kar 60 %, kar jo s tega vidika uvršča med najbolj smrtonosno divjo mačko na afriški celini. Spada tudi med zelo pogumne živali in napada plen, mnogo večji od sebe.

Koplje v gozdu in dobro služi: en kos je prodal za 500 evrov

Z vidika človeka so seveda bolj 'nevarne' in tudi zanimive večje mačke, a male in prikupne kepice - tudi udomačene! - predstavljajo velik izziv. Mačke so namreč rojene plenilke. Če jo sem in tja spustite izven sten stanovanja, to gotovo dobro veste. Prišlo je tako daleč, da so v času gnezdenja ogrožene ptice v nemškem mestu celo prepovedali izhod vsem mačkam.  Na enem izmed norveških otokov pa je vstop mačkam prepovedan, tudi zaradi nevarnosti, da bi ogrozile ekosistem. Lani je javnost šokirala ocena poljskega biologa Wojciecha Solarza, ki je dejal, da na Poljskem mačke na leto ubijejo 140 milijonov ptic, kar je dovolj dober razlog, da se uvrstijo na seznam invazivnih tujerodnih vrst. 

https://www.metropolitan.si/trendi/zivali/po-valu-navdusenja-ob-ozivljanju-gepadov-v-indiji-tragedija-za-tragedijo/

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih