Napovedana obdavčitev lastnikov psov naletela na buren odziv (koliko nas bo to stalo?)

8. 1. 2025, 09:02 | Uredništvo
Deli
Napovedana obdavčitev lastnikov psov naletela na buren odziv (koliko nas bo to stalo?) (foto: Profimedia)
Profimedia

Po vzoru nekaterih drugih držav se morda tudi Sloveniji obeta obdavčitev psov, ki jo napoveduje predlog novele zakona o zaščiti živali. 

Pred časom smo pisali o tem, da imajo v Nemčiji rekordne prihodne od davka na pse, a tedaj se je to zdelo še precej daleč od nas. Danes ni več, kajti konec januarja naj bi v javno razpravo prišel predlog novele zakona o zaščiti živali, ki vključuje prav to.

Davek na obdavčitev lastnikov psov (oz. kot je za N1 razložila kmetijska ministrica, gre za zakonsko podlago, ki lokalnim skupnostim daje možnost zaračunavanja namenskega prispevka) je - pričakovano - naletel na buren odziv. Nekatere živalovarstvene organizacije in zavetišča ga podpirajo. Takole so pred časom svoje mnenje podali v Zavodu Muri:

"Za naše pojme bi bila tudi v Sloveniji uvedba davka na pse nujna! Plačilo davka bi lahko bilo višje za kupljene pse in nižje za posvojene. Število psov v Sloveniji iz leta v leto narašča, število odgovornih skrbnikov pa ne. Na ta način bi se lahko zgradila nova državna zavetišča."

živali pes lastnik obdavčitev davek

Trenutno po 30.tem dnevu zavetišča sama krijejo stroške za živali.

Profimedia

Trenutno je stanje financiranja zavetišč urejeno tako, da občina plačuje oskrbo prvih 30 dni, naslednjih 90 dni so živali v finančno breme zavetišč in nato, če so še vedno v zavetišču, finančno breme prevzame država. Da je stanje zelo neurejeno, že dolgo opozarjajo zavetišča.

Po novem se obeta drugačna ureditev: občine bi krile oskrbo v prvih 60 dneh, naprej do 180. dne država in naprej bi si stroške razdelili država in zavetišča v razmerju 80 proti 20. S to ureditvijo se, kot poroča Dnevnik, ne strinjajo v Skupnosti občin Slovenije, kjer so prepričani, da bi morala strošek prevzeti država.

živali pes lastnik obdavčitev davek

Nekateri ocenjujejo, da namenski prispevek ne bo dobil zadostne podpore.

Profimedia

Generalna sekretarka Jasmina Vidmar je za Dnevnik povedala še, da obstaja velika verjetnost, da dodatni vir financiranja (v obliki davka) ne bo dobil zadostne podpore. Številni lastniki psov so svoje ogorčenje nad napovedanim davkom izrazili na družbenih omrežjih. Ni jim recimo jasno, zakaj bi morali oni kot odgovorni lastniki psov nositi posledice dejanj neodgovornih lastnikov. 

Prav tako pa tudi še ni jasno, kolikšen bi bil ta namenski prispevek, kot tudi ne, ali bi 'padel' samo na rame lastnikov psov. “Sam sistem in način plačevanja namenskih sredstev v zakonu še ni definiran, saj še ni tako daleč. To se bo urejalo po javni razpravi s podzakonskimi akti in bo pozneje natančno opredeljeno," je za N1 povedala kmetijska ministrica.

Znani so rezultati pregleda poginulih divjadi v Sloveniji v letu 2024 (en podatek je zelo skrb vzbujajoč)

Novo na Metroplay: "Potem te življenje pokliče" | N1 podkast s Suzano Lovec