Ni vsaka trata naravi prijazna. Nasprotno, večina se s tem ne more pohvaliti. Estetsko urejene in 'popolne' zelenice, ki jih vzdržujejo herbiciti, so za žuželke skoraj tako privlačne kot beton.
Na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije so delili zanimiv zapis o tem, kakšna je prava naravna vrtna trata, kajti ta naziv se danes uporablja vsevprek. "Naravi prijazna vrtna trata je lahko le naravna, košena enkrat do dvakrat letno, ko ni obdelana s herbicidi," so zapisali.
Dodali so, da razmah estetskega ideala - angleške trate z rastjo primestnih urbanih površin pušča negativne učinke na naravi: "Razmah takšnih trat ima za posledico primankljaj vode in v njej povečano vsebnost herbicidov, trate pa so 'biodiverzitetne puščave', saj na njih skoraj ni življa."
Če boste vašo zelenico kosili manj intenzivno in kasneje, bodo rezultati hitro vidni. Zelenica bo oživela, rastline (medonosne) bodo privabljale čebele, ki so bistvene za naš obstoj. Čebele so vse bolj ogrožene, preti nam 'kriza opraševanja', zato potrebujejo našo pomoč.
Čebele so najpomebnejše bitje na našem planetu, od njih je odvisna vsaka tretja žlica hrane. Od njihovega opraševanja je odvisnih 72 % cvetočih rastlin.
"Skupaj lahko prispevamo k ustvarjanju zadostnih virov hrane za čebele in druge opraševalce ter omogočimo nemoteno opravljanje njihove ključne vloge v naravi, to je opraševanje," so ob nedavnem Dnevu sajenja medovitih rastlin zapisali na Čebelarski zvezi.
Med medovite rastline med drugim sodijo poprova meta, mačja meta, baldrijan, drobnjak, navadna dobra misel, vrstni šetraj, jesenske astre, hermelika, ameriški slamnik, bazilika, jablane, kosmulja, malina, materina dušica …