Uredništvo | 2. 7. 2024, 10:09
Nenavaden prizor: 10.000 rac teče na riževo polje (in to z namenom!)
Običajno kmetovalci živali podijo s svojih obdelovanih površin, na Tajskem pa se je razširil prav nasprotni trend. Ogromne jate rac pomagajo kmetom.
V Aziji se ponekod kmetje na zelo drzen in inovativen način soočajo z izzivi svoje panoge. Tako da 'zaposlujejo' ogromne jate rac, ki delajo na njihovih riževih poljih oz. strniščih, ki nastanejo po žetvi. Borijo se proti škodljivcem, kot so polži, ki gredo racam v slast.
Prav tako pa race 'spotoma' in mimogrede še lepo pripravijo površino polja (jo sploščijo) na nadaljnje obdelovanje, da je delo s plugom lažje. Verjeli ali ne, sploh ne gre za nekaj novega, ampak je ponekod na Tajskem tovrsten pristop že del tradicije.
Nekaj mesecev na leto race 'nadomeščajo' pesticide, nato sledi zaslužen počitek. Poleg vsega omenjenega pa njihovi iztrebki služijo kot gnojilo, tako da gre za zelo premišljeno in predvsem naravno rešitev, ki se zdi mnogo pred časom - čeprav na tistem koncu sveta, ki na zahodu velja še za malce 'nerazvitega'.
Za kmete pa je to tudi ekonomsko zelo vzdržna rešitev, saj se na ta način race tudi v veliki meri prehranijo. Podobne prakse izvajajo tudi na indonezijskem Baliju in še marsikje drugje. Živali kot delovna sila so lahko zelo simpatičen pojav, če se zanje skrbi tako, kot je prav. Na žalost pa mnogokrat ni tako.
Ali veste, zakaj je na udaru grški Santorini? Zaradi trpinčenja konjev in mul, ki turiste v neizprosni vročini vlečejo na vrh hriba, do glavnega mesta.
Večkrat pa smo pisali tudi o problematiki kočij, ki jih vlečejo konji po mestih po vsem svetu. Konji velikokrat kolapsirajo in eden izmed takih primerov na Majorki je tako razburil živalovarstvene organizacije, da so jim tudi oblasti končno prisluhnile in živo silo zamenjale z električnimi kočijami.