Divjinska dvogrba kamela sodi med kritično ogrožene živalske vrste, ki v naravi živi samo še v puščavi Gobi. Spoznamo jih lahko v ZOO Ljubljana.
Kamele so zelo posebna bitja in nekaj primerkov lahko v živo opazujemo v našem največjem živalskem vrtu, kjer so s svojimi sledilci delili nekaj zanimivih dejstev. "Grbate mojstrice preživetja," so naslovili spodnji posnetek, ki vas bo pustil odprtih ust.
Dvogrbe kamele, ki so udomačene že vsaj 4000 let, so zelo vzdržljiva bitja. Ne samo, da prenesejo ekstremne temperature in razpon od minus pa do plus štirideset stopinj, več dni so lahko brez vode, v skrajni sili pa se odžejajo kar s slano vodo.
Živijo samo še v puščavi Gobi in zanimivo je tudi dejstvo, da v grbah shranjujejo telesno maščobo (in ne vodo, kot zmotni misli veliko ljudi), ki lahko tehta tudi 10 kilogramov! Gosto dlako, ki jih pozimi ščiti pred mrazom, poleti odvržejo.
Divjinske dvogrbe kamele pri hrani niso izbirčne - jedo različne rastline, tudi take, ki so za druge živali težko prebavljive ali neprebavljive. So zelo družabne živali, ki živijo v čredah. A teh je vedno manj.
Poglavitni razlog za to je izguba življenjskega habitata zaradi širjenja človeških naselij in industrije, poleg tega pa tudi tekmovanje z drugimi domačimi živalmi (koze, ovce, domače kamele) za omejene vire (voda, hrana).
Ponekod divje kamele lovijo tudi za meso ali krzno, drugod pa niso zaželene, saj delajo škodo na poljih. Ne nazadnje pa jih ogrožajo tudi podnebne spremembe, ki vplivajo na razpoložljivost vode in hrane. Vse to jih je pripeljalo na rob preživetja.
Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji