Uredništvo | 7. 8. 2024, 11:13
Nezaželeni mucki: vsi se jih bojijo zgolj za to, ker imajo ...
Zgodba mucka z imenom Škiljo ni samo njegova, pač pa je to zgodba številnih mačk. Nihče jih noče, ker imajo diagnozo – levkoza.
V Zavodu Muri so z nedavno objavo opozorili na pogosto težavo določenih nič hudega krivih mačk, ki ostajajo po zavetiščih in zelo težko najdejo dom. Razlog za to je, da so obolele za levkozo. Levkoza je virusna bolezen, ki jo povzroča mačji levkemijski virus (FeLV).
"On je izjemno prijazen in igriv in nima pojma, da ima levkozo. Tako kot ga ne bi imel nihče, če se ne bi naredil test. Pozitivčki lahko živijo povsem običajno, normalno in dolgo življenje. Čas je, da prekinemo stereotipe, zaradi katerih trpijo že tako uboge muce," so zapisali v Zavodu Muri ob spodnji fotografiji simpatičnega Škilja.
Virus levkoze se širi prek sline, urina, blata, solz in mleka okuženih mačk. Najpogostejši način prenosa je prek ugrizov, skupne uporabe posod za hrano in vodo ter med negovanjem.
Bolj dovzetne zanj so mlade mačke, starejše mačke in mačke z oslabljenim imunskim sistemom. Mačke, ki živijo na prostem ali v večjih skupinah, so bolj izpostavljene tveganju okužbe.
Levkoza lahko povzroči simptome, kot so izguba apetita, izguba teže, slabokrvnost, zvišana telesna temperatura, povečane bezgavke, letargija in driska. Nekatere mačke lahko ostanejo brez simptomov več let.
Trenutno ni zdravila za FeLV. Zdravljenje je osredotočeno na podporno nego, ki vključuje ohranjanje mačke v dobri kondiciji, redne veterinarske preglede in zdravljenje sekundarnih okužb. Čeprav je FeLV resna bolezen, lahko okužene mačke z ustrezno nego živijo več let. Pomembno je zagotoviti mirno okolje brez stresa in redno spremljanje zdravstvenega stanja.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc