Uredništvo | 22. 6. 2024, 16:14

Nov dan, nova žrtev odvržene ribiške opreme (poglejte ta posnetek)

EuronewsGreen / @vinu_d_fishrunner_

Odvržena ribiška oprema je velika nevarnost za morske živali. Ribiči na majhni barkači so v morju opazili povsem nemočno, v mreže zapleteno želvo in ji priskočili na pomoč. 

Šokantne so številke, koliko smeti je v naših oceanih. Vsako leto v morju po vsem svetu konča 12 milijonov ton plastike! Kljub osveščanju je težava vedno večja in stanje se prav nič ne izboljšuje.

Deset odstotkov tega deleža predstavlja odvržena ribiška oprema (med 500.000 in eno tono ribiške opreme je vsako leto izgubljene ali odvržene v oceanih).

"Mreže duhov" bi v prevodu lahko prevedli angleški izraz (ghost fishing gear), ki označuje najhujšo obliko onesnaženja morskega sveta. Zakaj? Zato, ker neselektivno v svoje mreže ulovi vse, kar pride mimo. Kako to izgleda v praksi, si lahko pogledate na spodnjem posnetku.

V Lakshadweepu ob Indijskem oceanu so ribiči v morju zagledali nemočno želvo, popolnoma zapleteno v odvržene ribiške mreže. Hitro so ji priskočili na pomoč in ji rešili življenje, a vsi nimajo te sreče. Številne živali, ujete ali zabodene v ribiško opremo ostanejo neopažene in tako tudi poginejo. 

Poleg živali vsa odvržena ali izgubljena ribiška oprema zelo negativno vpliva tudi na morsko okolje, poškoduje lahko na primer koralne grebene. Zato se številne okoljevarstvene organizacije lotevajo akcij čiščenja oceanov in osveščanja ribičev, naj svoje odslužene opreme vendarle ne odvržejo v morje.