Uredništvo | 13. 11. 2023, 12:26
V veljavo je stopil zakon, ki prinaša popolno prepoved privezovanja psov (za nekatere žal šele čez dve leti)
Med drugim zakon določa, da psi – vodiči slepih in psi – pomočniki invalidov na javna mesta in v sredstva javnega prevoza lahko odslej vstopajo brez nagobčnika.
V soboto, 11. novembra 2023, je v veljavo stopila poslanska novela Zakona o zaščiti živali, ki je bila objavljena v Uradnem listu oktobra letos. Novela prinaša številne novosti, ki bodo pozitivno vplivale na življenje živali, žal pa nekatere šele čez dve leti, kar je precej težko razumeti. Novela na novo opredeljuje mučenje živali. "Z novelo zakona se dopolnjuje opredelitev mučenja živali na način, da bo kot mučenje živali razumljeno tudi vsako ravnanje ali opustitev ravnanja, ki živali povzroči hujšo poškodbo ali dalj časa trajajoče ali ponavljajoče trpljenje, ali škodi njenemu zdravju, ter je storjeno iz hude malomarnosti. Ta določba se bo začela uporabljati prvega septembra prihodnje leto," so zapisali na vladni spletni strani.
Točka, ki so jo čakali številni in jo prinaša novela, je popolna prepoved privezovanja psov. Ta že dva dni velja za vse na novo vpisane pse v Centralni register psov. Medtem pa bodo tisti psi, ki že dolga leta životarijo na verigah, to morali početi še dve leti. "Za vse pse, ki so že vpisani v CRHŽ, pa bo veljalo prehodno obdobje in bo začela prepoved privezovanja takih psov veljati 11. 11. 2025," so zapisali. Novela prinaša spremembe tudi za pse, ki spremljajo in vodijo slepe in pomagajo invalidom. Ti odslej lahko vstopajo brez nagobčnika na javna mesta, na sredstva javnega prevoza, pod določenimi pogoji pa bodo ponekod lahko tudi brez povodca.
Novela uveja tudi prehodne hleve za odvzete živali, na kar so že dlje časa opozarjale številne živalovarstvene organizacije. Nov je tudi institut kvalificiranega prijavitelja neprimernega ravnanja z živalmi. "Tak prijavitelj bo moral biti aktiven član nevladne organizacije, nekaznovan, usposobljen in bo moral opraviti izpit o poznavanju biologije, fiziologije, obnašanja in zdravstvenega varstva živali ter o poznavanju predpisov, ki urejajo zaščito živali, in predpisov, ki urejajo postopke inšpekcijskega nadzora in prekrškovne postopke," opozarjajo na vladni spletni strani. Veterinarji pa imajo odslej tudi možnost odreditve videonadzora v klavnici (na stroške klavnice).
Novo na Metroplay: "Zgodovine se moramo zavedati, da ne ponavljamo istih napak. Moramo pa jo zagotovo preseči" | Matej Grah