Uredništvo | 13. 12. 2023, 11:09
Novo rojstvo v celjski Tropski hiši – na svet sta pokukala dvojčka!
"Preverila sem gnezdo in zagledala presenečenje – vame sta zrla dva para drobnih oči," opisuje dogajanje oskrbnica, ki jih je prva zagledala.
V Tropski hiši v Celju je te dni veselo, veselijo se namreč dveh novih prebivalcev - moholijevih galagov. Gre za manjšo vrsto polopice, ki v naravi poseljuje območja tropske Afrike, med drugim območja Angole, Botsvane, Konga, Mozambika, Namibije, Južne Afrike, Tanzanije, Zambije in Zimbabveja.
Kot so zapisali v Tropski hiši, ta ljubka žival večino svojega časa preživi na drevju, po katerem se premika s hitrim skakanjem. Ni čisto prava opica, ker nima nosu, ampak smrček. Pa še ena zanimivost: glede na svojo velikost ima moholijev galago največje uhlje med primati.
V Tropsko hišo v Celje je prvi predstavnik te živalske vrste - samec Amani, rojen na Češkem - prispel že v prvem letu delovanja, to je leta 2021. Kmalu se mu je pridružila mlada samica Ayanna iz Zagreba in vsi so upali na njun podmladek.
Res sta se zaljubila na prvi pogled in pred nekaj dnevi sta že drugič (pravzaprav tretjič in četrtič) postala starša. Rojstvo dvojčkov je bilo pravo presenečenje tudi za oskrbnico Zalo, ki je prva zaznala čudovito novico:
"V nedeljo so se galagi zbudili prej in bili aktivni, tako samec kot samica in njuna starejša mladiča. Nato sem v manjšem gnezdu zaznala še eno premikanje. Preverila sem gnezdo in zagledala presenečenje – vame sta zrla dva para drobnih oči."
Ta vrsta ima sicer naenkrat enega ali dva mladiča, samica jih nosi v trebuhu okoli štiri mesece, življenjska doba moholijevih galagov pa je okoli 17 let - dlje živijo v umetnem, kot naravnem okolju.
V Sloveniji moholijeve galage lahko vidimo edinole v Tropski hiši, ki je tudi prva naravovarstvena institucija v zgodovini, ki gosti to vrsto primatov. Ko bodo odrasli, pravijo, jih bodo podarili ostalim naravovarstvenim parkom v Evropi.
Novo na Metroplay: "Zgodovine se moramo zavedati, da ne ponavljamo istih napak. Moramo pa jo zagotovo preseči" | Matej Grah