Velike oči, potlačen gobček, simpatično smrčanje in nerodna hoja francoskega buldoga ali mopsa se tudi vam morda zdijo prikupni. Pa veste, kako ti psi v resnici trpijo?
Vedno bolj glasne so kampanje, ki opozarjajo na trpljenje brahicefaličnih pasem, ki pa so žal še vedno zelo priljubljene. Pisali smo že o pozivu strokovnjakov, ki prosijo - ne kupujte več pasem, kot je mops (in številne druge).
Gre za pasme s potlačenimi (kratkimi) gobčki, kot so mops, francoski buldog, angleški buldog, bostonski terier, ši-cu, nemški bokser. Podvržene so ekstremni vzreji, ki ustvarja za množico vizualno privlačne kužke. Pri tem je njihovo počutje povsem v ozadju.
Rezultat je na milijone bolnih in trpečih živali z oteženim dihanjem, prebavnimi težavami, težavami s spanjem, težavami s hrbtenico, kožnimi težavami in še bi lahko naštevali. Vse to ima skupno ime: brahicefalični sindrom.
"Stanje najlaže ponazorimo z odstiranjem zavese z okna, ko se zavesa nabere v debelo, nagubano gmoto. Enako se zgodi pri živalih z brahicefaličnim sindromom, kjer tvorijo mehka tkiva nosu in grla številne gube in deformacije, ki močno ovirajo pretok zraka pri dihanju," je ponazorila dr. Vladimira Erjavec na spletni strani Klinike za male živali Univerze v Ljubljani.
Na težavo pa te dni opozarjajo tudi v hrvaški organizaciji Prijatelji životinja, kjer organizirajo pohod za te živali, predvsem z namenom osveščanja o problemih, s katerimi morajo živeti.
Vse skupaj je prišlo tako daleč, da strokovnjaki pravijo, da smo na meji etično sprejemljivega, da trpi že tako veliko predstavnikov teh pasem, da se postavlja vprašanje, ali gre za mučenje?
Norveška je kot prva država v Evropi pred dvema letoma prepovedala vzrejo angleškega buldoga. Počasi, a najverjetneje je sprožila trend, ki vliva optimizem ...
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih