Uredništvo | 6. 6. 2024, 12:59

Opozorilo! Če v Jadranskem morju najdete to vrsto ribe, jo pustite pri miru: strokovnjaki opozarjajo, da ...

Profimedia

V bližini Dubrovnika so ribiči ujeli ribo, o kateri ne vedo ničesar. Tudi znanstvenikom je ta v Jadranskem morju nova vrsta ribe velika neznanka. 

V okolici Šipana, majhnega otočka, ki leži 17 kilometrov od Dubrovnika, so ribiči ujeli neznano ribo, ki je do takrat še niso nikoli videli v tamkajšnjih vodah. Po analizi so strokovnjaki sporočili, da gre za vrsto Tetragonurus cuvieri.

"Ta vrsta je razširjena v toplih in zmernih območjih vseh svetovnih oceanov, pa tudi v Sredozemskem morju, kjer velja za zelo redko. O njeni biologiji ni veliko znanega, znano pa je, da je njena prehrana sestavljena iz želatinastih organizmov, kot so meduze," je povedal splitski znanstvenik dr. Branko Dragičević.

Riba, ki se prehranjuje z želatinastimi snovmi.

Riba, ki se prehranjuje z želatinastimi snovmi.

Profimedia

Dodal je, da so to vrsto ribe enkrat prej na Jadranu že opazili, in sicer takrat ob obali Albanije. Odrasla riba v dolžino doseže okoli 70 centimetrov, nedavno ulovljeni primerek pa je meril 20 centimetrov. Riba velja za neužitno, zato velja poziv vsem ribičem (profesionalnim in 'turističnim'), naj jo pustijo pri miru.  

K sreči s prepoznavanjem ne bo težav, saj ima zelo poseben videz in je težko zgrešljiva. Ima značilne luske, čeljust in obliko telesa. Ko ima usta zaprta, spodnjo čeljust skoraj popolnoma prekrije zgornja z vrsto koničastih zob. S sprednje strani pa ima ustna odprtina obliko diamanta.

Telo je dolgo in vitko, ovalne oblike, barva pri odraslih ribah pa temno rjava do črna, mladiči so sivo belkasti. Največkrat je vrsta na globini med 500 in 600 metri, znanstveniki pa predvidevajo, da se med drstenjem premakne v plitvejša območja in prav to se verjetno dogaja vedno, ko je opažena.

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc