Grozljiv prizor nas opominja na to, kako kruto je lahko življenje v naravi ...
Na majhnem škotskem otoku Pabbay ob zahodni obali države se je konec marca zgodil dramatičen dogodek, ki je znova odprl razpravo o vplivu zaščitenih vrst na kmetijstvo. Kmet Raymond Campbell je v petek, 28. marca, s svojo hčerko Sarah posnel trenutek, ko je orel belorepec - sicer zaščitena in znova naseljena vrsta v Združenem kraljestvu - iz njegove črede odnesel živo jagnje!
"Prej so jemali poginjena jagnjeta, zdaj pa jih je toliko, da potrebujejo več hrane in so začeli napadati žive živali," je povedal Campbell za britanske medije. Posnetek, ki prikazuje orla z nesrečnim jagnjetom v krempljih, je kmalu postal viralen in je na Facebooku presegel 660.000 ogledov.
Orel belorepec, največja ujeda v severni Evropi, je v Združenem kraljestvu nekoč praktično izumrl, a so ga ponovno naselili s pomočjo naravovarstvenih programov. Čeprav se primarno prehranjuje z ribami in mrhovino, so se v zadnjih letih začele množiti pritožbe škotskih kmetovalcev, da orli plenijo tudi živa jagnjeta. Do zdaj so naravovarstveniki pogosto zavračali resnost tovrstnega vedenja, a ta posnetek predstavlja enega najbolj prepričljivih dokazov doslej.
"Ta video ponazarja, s čim se kmetje in rejci že dolgo spopadajo – samo redko imamo to priložnost ujeti na kamero," je dejal David Colthart, ovčerejec iz Argylla in predsednik lokalne delovne skupine za težave z orli belorepci.
Škotska vlada in organizacija NatureScot priznavata težavo in so letos skoraj podvojili sredstva za program upravljanja z orli belorepci – s 400.000 na 970.000 funtov. Minister za kmetijstvo Jim Fairlie je že obiskal nekatere kmetije, ki se soočajo s škodo zaradi napadov, in obljubil sodelovanje z rejci ter iskanje rešitev.
Prvi minister John Swinney je na februarski konferenci škotske kmetijske zveze (NFU Scotland) priznal, da imajo ukrepi za ponovno naselitev določenih vrst "nepredvidene posledice" in opozoril tudi na čustveni in finančni davek, ki ga plačujejo kmetje. Ob tem je David Colthart še dodal: "Za napad psa na čredo grozi lastniku do 40.000 funtov kazni ali zapor, medtem ko je orel, ki povzroča podobno škodo, praktično nedotakljiv. To je res frustrirajoče."
Novo na Metroplay: Gašper Rifelj o družini, delu radijskega in televizijskega voditelja ter poti, ki mu je namenjena