So strokovnjaki res našli način, kako pregnati kite ubijalce? Prek podvodnega zvočnika so jim predvajali ...

17. 11. 2023, 08:03 | Tomaž Drozg
Deli
So strokovnjaki res našli način, kako pregnati kite ubijalce? Prek podvodnega zvočnika so jim predvajali ... (foto: Profimedia)
Profimedia

Mornarji v Gibraltarski ožini so v iskanju načinov, kako preprečiti zaletavanje ork v njihova plovila, postali resnično inovativni ...

Bi pomislili, da lahko orke preženete z igranjem heavy metala ali stresanjem peska v vodo? Mornarji v Gibraltarski ožini vedno znova iščejo nove načine, kako se izogniti orkam (ti morski sesalci, ki se jim reče tudi kiti ubijalci, se namreč zaletavajo v njihove čolne) in ko se je nasvet o predvajanju heavy metala pojavil v eni od spletnih skupin, namenjenim razpravam o spopadanju z orkami, so poskusili tudi to, poroča New York Times.

Florian Rutsch je eden mnogih, ki je učinkovite nasvete za nemoteno plovbo iskal v skupinah na Facebooku, Telegramu in drugih spletnih platformah. Med drugim je preizkusil stresanje peska v vodo, povečal je moč motorja na maksimum in se oddaljil od skupine ork, po čemer so njegovo plovilo dejansko za nekaj časa pustile pri miru, pa tudi predvajanje kuriranega seznama s skladbami heavy metala z naslovom "Metal for Orcas"  prek podvodnega zvočnika.

To se ni izkazalo za tako učinkovito: živali so kljub temu napadle čoln in posadki onemogočile krmiljenje. Posadka je morala poklicati pomoč, v pristanišče jih je nazadnje odvlekla reševalna služba. "To je strašljivo," je za New York Times povedal Rutsch. "Nihče ne ve, kaj deluje in kaj ne."

Na božično jutro bo mimo Zemlje šinil ogromen asteroid

Sodelovati je potrebno tudi z znanstveniki

Orke že od leta 2020 onemogočajo poti plovil vzdolž obale Pirenejskega polotoka, nekaterim so povzročile celo toliko škode, da so potonila. Nekateri verjamejo, da so živali zlonamerne, a po besedah biologov je bolj verjetna razlaga ta, da so se radovedne živali preprosto naučile novega načina igranja s čolni.

To "igranje" seveda ni ugodno za mornarje, ki se zbirajo v fizičnih skupinah in na spletu, da bi si izmenjali izkušnje in ugotovitve v boju z orkami.

Ena od skupin o tem na Facebooku ima kar 59.000 članov in v njej morjeplovci podrobno opisujejo interakcije z orkami, obstajajo pa tudi drugačne skupine, kjer je več govora o taktikah, s katerimi se jih ubraniti. "Ljudje so vse bolj obveščeni," pravi Rui Alves, nekdanji mornar, ki je ustanovil spletno stran Orcas.pt, da bi pomagal mornarjem pri povezovanju in razpravi o tem vprašanju. Ko je spletna stran oktobra 2022 začela obratovati, jo je spremljalo le okoli 10 ljudi, danes pa jih je že skoraj 2020.

Tu so tudi bolj uveljavljene skupine, kot je Cruising Association, ki sodelujejo celo z raziskovalci, da bi mornarjem ponudile čim bolj posodobljene informacije.

"Pomorščaki, ki sodelujejo z ustreznimi znanstveniki, so najboljši pristop k iskanju rešitve," je po poročanju New York Timesa dejal Paul Lingard, tiskovni predstavnik skupine.

Pa katera od tehnik, ki se pojavljajo v teh posvetovalnih skupinah, dejansko deluje? Raziskovalci opozarjajo, da je treba biti previden, saj bi nekatere od predlaganih metod, kot je metanje petard v vodo ali uporaba naprav, ki pod vodo oddajajo visokofrekvenčne signale, lahko poškodovale živali, ki veljajo za ogrožene.

Po navedbah združenja križarjenj obstajajo načrti za preizkušanje akustične naprave, ki bi lahko odvrnila orke od približevanja, ne da bi jih poškodovala. Biologi tudi sledijo živalim, da bi razumeli, kako bi prilagajanje gibanja čolna lahko zmanjšalo možnost interakcij. Raziskovalci in oblasti pa zaenkrat pravijo, da je za zdaj edina prava rešitev pluti v plitvejših vodah in se med srečanjem z orko čim hitreje oddaljiti.

https://www.metropolitan.si/trendi/zivali/drobovje-preminuli-kit-nasli-zaklad-vreden-pol-milijona-evrov/

Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"