R.S. | 25. 7. 2023, 10:42
Strah in trepet na hrvaškem otoku: turisti zaskrbljeno kličejo v ambulante
Nekateri počitnikarji imajo uničen dopust.
Otok Rab že od nekdaj velja za otok sreče. Nad njim so zaradi gostoljubnih domačinov, čudovite pokrajine in romantičnega starega mestnega jedra turisti naravnost navdušeni. Malo manj pa so navdušeni nad pajki, ki tam prebivajo. Na Rabu se namreč nahajajo črne vdove, katerih ugriz je lahko smrtno nevaren.
Hrvaški mediji poročajo, da so turisti vznemirjeni zaradi prisotnosti nevarnih pajkov, ki živijo ob obali, še posebej na pustih kamnitih predelih. Ker se lahko naselijo tudi v domove, so turisti dodatno zaskrbljeni. Celo tako zaskrbljeni, da so klicali v ambulanto na Rabu in preverjali, ali imajo protistrup v primeru ugriza.
V ambulanti so jim odgovorili, da protistrupa nimajo - pravzaprav ga nimajo niti v Zavodu za hitro medicinsko pomoč Primorsko-goranske županije, niti v reški bolnišnici. Povedali so jim tudi, da ob ugrizu črne vdove ni vedno nujno, da se vbrizga protistrup. Protistrup naj bi vbrizgali zgolj ranljivemu prebivalstvu.
To je najbrž izredno slaba novica za posameznike, ki imajo arahnofobijo oziroma velik strah pred pajki. Za razliko od navadnega strahu lahko arahnofobija povzroči precej intenzivnejše simptome, ki se pojavijo tudi že samo ob misli na pajke: anksioznost, hitro in plitko dihanje, pospešen srčni utrip, slabost, tresenje, jok ...
Kdaj ugrizne črna vdova?
Za črno vdovo je značilno, da se večino časa zadržuje izključno v svoji pajčevini. Ugrizne le v obrambi, če se je dotaknemo. Če pride do ugriza, bosta na mestu nastala rdeč obroč in oteklina, pol ure pozneje pa se bo začela bolečina, ki se jo čuti po celem telesu. Simptomi lahko vključujejo slabost, solzenje, slinjenje, bruhanje, znojenje, glavobol, težko dihanje in stiskanje v prsnem košu. Ugriz črne vdove je še posebej nevaren za ljudi s srčnimi težavami, otroke in ostarele osebe.