Uredništvo | 30. 7. 2023, 19:50
Oživili 46.000 let staro glisto: ali je sibirski permafrost tempirana bomba?
Kar 46.000 let je bila zamrznjena glista, ki je s pomočjo znanstvenikov ponovno oživela. Odkritje je fascinantno, hkrati pa tudi zelo strašljivo.
Iz poznega pleistocena, ko so po Zemlji še hodili mamuti in neandertalci, izhaja nevretenčar, katerega kratko življenje se je raztegnilo na prek štirideset tisoč let. O odkritju so pred kratkim poročali v reviji PLOS Genetics, kot najbolj fascinantno pa so omenili dejstvo, kako dolgo je bila glista v mirovanju. Znanstveniki so vedeli, da ima lahko glista zelo dolga obdobja začasno ustavljenega življenja, doslej so to že dokazali z organizmom, ki so ga 'obudili' po 25.000 letih.
A worm that survived 46,000 years in permafrost wows scientists https://t.co/P2CmOoxDha pic.twitter.com/Qw1veitrBM
— WCMU Public Radio (@WCMUNews) July 30, 2023
Neverjetno je, da se lahko življenje začne znova po tako dolgem času, v fazi med življenjem in smrtjo," je dejal vodja skupine in avtor te raziskave Philipp Schiffer. 'Originalna' glista je sicer kmalu po oživitvi poginila, sedaj pa znanstveniki naprej proučujejo njene potomce. Predvsem jih zanima, kako se gliste razvijajo za prilagajanje v ekstremnih razmerah.
Znanstvenikom je fascinantno, da je za tovrstne živali prav vse lahko mogoče. To pa v resnici ni tako zelo dobra novica, kajti v zamrznjenem permafrostu se skrivajo tudi marsikateri nevarni patogeni. Globalno segrevanje prinaša grožnjo, da bodo kateri izmed njih ponovno oživeli in se razpršili po svetu.