S pasjimi iztrebki ni šale: v tej slovenski občini sledi kazen, če vodnik psa nima vrečke ali posode za njihovo odstranjevanje

1. 4. 2025, 12:40 | Uredništvo
Deli
S pasjimi iztrebki ni šale: v tej slovenski občini sledi kazen, če vodnik psa nima vrečke ali posode za njihovo odstranjevanje (foto: Profimedia)
Profimedia

Nadzor nad sprehajalci psov izvaja mestni inšpektorat.

Na celjski mestni občini lastnike psov opozarjajo na pobiranje pasjih iztrebkov. Kot so zapisali, pasji iztrebki na ulicah, igriščih, parkih in drugih javnih površinah niso le neprijetni na pogled, temveč predstavljajo tveganje za zdravje ljudi, živali in okolje. Čeprav so lastniki psov dolžni pobirati iztrebke svojih ljubljenčkov, na terenu pogosto opažajo, neodgovorno ravnanje, kar vpliva na kakovost bivanja vseh prebivalcev, so sporočili.

pasji iztrebki
Profimedia

Zaradi pasjih iztrebkov se lahko pojavi okužba

Ob tem so pojasnili, da lahko pasji iztrebki vsebujejo bakterije, parazite in viruse, ki predstavljajo tveganje za zdravje, saj se nekatere bolezni lahko prenesejo tudi na človeka. Še posebej previdni morajo biti otroci in ljudje z oslabljenim imunskim sistemom, saj se okužba lahko pojavi prek kontaminirane zemlje, čevljev ali vode.

Poleg zdravstvenega tveganja pa iztrebki onesnažujejo tudi okolje. Ob razkroju namreč sproščajo škodljive snovi in ostanke antiparazitikov, ki vplivajo na kakovost zemlje in podtalnice.

Opozorili so, da kljub nasprotnem prepričanju nekaterih, pasji iztrebki ne spadajo med biološke odpadke, ampak jih je treba odložiti v koš za mešane komunalne odpadke. Spomnili so, da pobiranje pasjih iztrebkov ni le stvar osebne higiene, ampak za lastnike psov tudi obveza, občine pa za lastnike, ki iztrebkov ne pobirajo, določajo kazni.

Kako je bolgarska čistilka na Dunaju postala ruska vohunka
pasji iztrebki
Profimedia

Lastniki psov, ki ne pobirajo iztrebkov, so kaznovani z globo

V Mestni občini Celje je ravnanje lastnikov in skrbnikov psov urejeno z Odlokom o urejanju, vzdrževanju in varstvu javnih in drugih zelenih površin, kjer je v 15. in 16. členu določeno, da morajo lastniki ali vodniki psov takoj odstraniti pasje iztrebke, če ti onesnažijo zelene površine. Če tega ne storijo, so lahko kaznovani z globo v višini 80 evrov.

Lastnike psov lahko oglobijo tudi, če s seboj nimajo ustrezne vrečke ali posode za odstranjevanje iztrebkov, globa pa znaša 40 evrov. 

Na mestni občini ob tem opozarjajo, da je pomembno, da se lastniki psov zavedajo svoje odgovornosti do skupnega prostora, v katerem živijo, s preprostim dejanjem, kot je pobiranje pasjih iztrebkov, pa lahko vsak lastnik psa pripomore k čistejšemu okolju in boljši kakovosti življenja za vse, so zaključili.

V Sloveniji vse več medvedov: njihovo število se je v zadnjih desetih letih povečalo za ...