Nekatere pasme psov so dobro prilagojene na hladnejše temperature, medtem pa druge absolutno ne. Imate tudi vi pasjega prijatelja, ki bi se čez zimo zabubil na kavču?
Pisali smo že o pasmah psov, ki jim mraz ne pride do živega. Nasprotno, v njem celo uživajo in zunaj na snegu lahko preživijo veliko časa. Na drugi strani pa obstajajo pasme, ki enostavno na mraz niso prilagojene. Lahko si lastniki pomagajo s plaščki (tukaj si lahko preberete, kateri psi nujno potrebujejo plašček), da jih ne bo zeblo, verjetno pa mrzlih temperatur ne bodo nikoli vzeli za svoje.
Med pasme, ki mraza res ne marajo in nanj niso prilagojene, spadajo:
- Čivava
Čivava spada med najmanjše pse na svetu in to je tudi glavni razlog, zakaj jih zelo hitro zazebe. Ker se lahko hitro podhladijo, je treba nanje dobro paziti.
- Francoski buldog
Glede francoskih buldogov (in preostalih brahicefaličnih pasem) običajno pišemo, kako hitro jih lahko prizadene vročina, vendar pa prav tako ne prenašajo dobro mraza. Njihov kožuh namreč nima debele izolacije, zato se v ekstremnem mrazu ni priporočljivo dolgo zadrževati zunaj.
- Mops
Mops se sooča s podobnimi težavami kot francoski buldog, ekstremna vzreja je poskrbela, da te pasme trpijo tako pozimi kot poleti. Dodatno omejitev predstavlja dejstvo, da mops ni zelo aktivna pasma in ne prekipeva od energije, kar pomeni, da ga v mrazu zelo hitro zazebe.
- Angleški hrt
Angleški hrt je zelo suh, njegov kožušček je tanek in vse to vpliva na to, da jim mraz nemudoma zleze do kosti. Plašček je absolutno obvezna oprema. To velja tudi za male angleške hrte (whipete) in za italijanske.
- Yorkshirski terier (yorkie)
Resda se lahko 'yorkie' pohvali z dolgo svilnato dlako, toda v mrazu mu ta zelo malo pomaga, saj ta pasma nima izolativne podlanke. Ker so majhni, tudi njim mraz hitro pride do živega, in četudi so zelo energični, na mrazu ne smejo biti (pre)dolgo.