Ekstremno visoke temperature hišne ljubljenčke prizadenejo še bolj kot ljudi. Klima je v teh dneh prava odrešitev, a previdno, ko jo uporabljate, kadar je poleg vaš pes.
Visoke temperature prinašajo za pasje skrbnike veliko izzivov. Nekatere pasme bolje, druge pa slabše prenašajo vročino. Med slednje spadajo brahicefalične pasme, ki zelo hitro lahko doživijo toplotni udar. Znaki toplotnega udara nastopijo postopoma in se lahko zelo hitro stopnjujejo, za nekatere pse pa so tudi tragični. Zato je izrednega pomena, da v teh dneh ustrezno skrbite za psa.
Kako v vročini pravilno poskrbeti za psa? Tako, da ga sprehajate zjutraj in zvečer in nikoli med 10.00 in 16.00. Namesto asfalta izberite drugo sprehajalno podlago, saj se asfalt zelo segreje in lahko poškoduje pasje blazinice (ali je površina prevroča, lahko enostavno preverite s t. i. pravilom 5 sekund).
Pes naj ima stalno na voljo svežo vodo in senco (čeprav rad leži na soncu, mu tega nikar ne dovolite).
Za tekanje in fizične dejavnosti naj bosta rezervirana jutro in večer, medtem ko naj pes vmes čim bolj miruje. Tudi bazenček s hladno vodo je lahko zelo dobra vrsta ohladitve. Če psu ob tem privoščite še enostaven domač pasji sladoled, pa se to sliši že skoraj kot dopust.
V največji vročini pa ga umaknite v notranje prostore, sploh če je tam temperatura nižja kot zunaj. Pri tem se pogosto postavlja vprašanje, kako klimatske naprave vplivajo na zdravje psa. Ali pes denimo lahko spi v klimatizirani sobi?
Takole je o tej temi povedal veterinar Dr. Lalit Kenjale s klinike Wiggles MyVet: "Kot veterinar verjamem, da so pozitivni in negativni vidiki spanja psa v klimatizirani sobi. Klima je za pse, občutljive za vročino, lahko izjemno olajšanje in zelo uspešen način preprečevanje toplotnega udara. Toda za nekatere pse je nenadna velika sprememba temperature lahko tudi stresna, sploh če so vajeni vroče dni preživljati na prostem. V vsakem primeru naj klimatska naprava ne bo nikoli usmerjena neposredno v psa."
Poleg tega pa je pomembno tudi, da ne pretiravate z zniževanjem temperature v notranjih prostorih. Zrak ohlajajte počasi, največja razlika med zunanjo in notranjo temperaturo pa naj bo le 5 stopinj Celzija.
https://www.metropolitan.si/trendi/zivali/veterinarji-svarijo-ce-ste-v-dvomu-potem-je-odgovor-ne/