Sezona kostanja je tu in marsikdo te jesenske plodove obožuje. Tudi pes lahko uživa v kostanju, a pozor – to morate upoštevati!
Jesen prinaša s seboj številne slastne sadeže, nekatere med njimi lahko delimo s pasjimi prijatelji, drugih absolutno ne (veste, kako zelo strupeno je za pse grozdje?). Kostanj sodi med dovoljena živila za pse, je pa pri tem potrebna določena mera pazljivosti.
Za začetek - izogibajte se divjemu kostanju, ta je namreč za pse strupen! Ob zaužitju se lahko pojavijo simptomi, kot so bruhanje, driska, zmedenost in celo ostale nevrološke težave. Kostanj, divji ali 'užitni', je za psa lahko nevaren tudi, če ga poje celega - obstaja velika možnost za zadušitev ali za zaporo črevesja.
S kuhanim kostanjem pa ni prav nič narobe, če ta le ni začinjen. In kot pri ljudeh, tudi pri psih velja - zdrava mera. Nekateri psi so nagnjeni k pretiravanju in prenažiranju, preveč kostanja pa v prvi meri vpliva na prebavne težave. Kostanj namreč vsebuje veliko vlaknin, ki so zelo priporočene, a v velikih količinah povzročajo napihnjenost, težave s plini, drisko in bruhanje.
Kostanj je prav tako bogat vir ogljikovih hidratov, kar lahko vpliva na raven sladkorja v krvi, sploh če ima pes že sicer težave s presnovo ali sladkorno bolezen (v tem primeru imate gotovo njegovo prehrano močno pod nadzorom).
Redko pa se zgodi, da je določen pes na kostanj celo alergičen. V tem primeru se pojavijo simptomi, kot so srbenje, izpuščaj, oteklina. Ko vašemu ljubljenčku prvič ponudite kostanj, naj bo zato količina majhna in ob tem skrbno spremljajte, ali je prišlo do kakšnih nenavadnih sprememb.
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov