Uredništvo | 16. 9. 2024, 19:00

Po spletu krožijo napačni nasveti glede skrbi za najdene ježe v tem mrazu: kaj storiti, če naletimo nanj?

Profimedia

Prezgodnja 'zima' je prizadela tudi številne ježe, a vendarle so to dokaj trpežna bitja, in ker tla niso pomrznjena, jih nikar ne prestavljajte v notranje prostore! 

Na Facebook strani Jež - naš vrtni prijatelj, ki je namenjena vsem informacijam o ježkih, so se razpisali o skrbi za ta bitja v tem času, ko je tudi njih presenetilo hladno vreme. Kot so zapisali, po spletu krožijo nekatere napačne informacije, ki ustvarjajo nepotrebno paniko.

"Ne, ne 'dajemo noter' vsega, kar je lažje od 800 g! In jih dobesedno mučimo celo zimo v premalih kletkah in škatlah! Za zdaj je največ, kar boste naredili za ježke, da nastavljate primerno hrano (hrana za muce)," so zapisali. Dodali so, da v tem času pomoč potrebujejo ježki, ki tehtajo okoli 150 gramov ali manj in v bližini katerih ni mame. 

Ste tudi vi na vrtu opazili kakšnega ježka?

Ste tudi vi na vrtu opazili kakšnega ježka?

Profimedia

"Panika vseeno za zdaj ni potrebna, saj tla niso zamrznjena, spremljajte vremenske napovedi," so zapisali. Kako pa jim še lahko pomagamo, če si izberejo naš vrt? Tako, da z vrtov ne pograbimo listja oz. ga pograbimo na en kupček in tak 'brlogec' je lahko ključni dejavnik preživetja za ježke. 

Številni delajo napako pri hranjenju ježkov - mleko za ježe ni primerno, saj ne prebavljajo laktoze. Primerni so mačji briketi, primerna je mokra mačja hrana, pa tudi nezačinjeno mleto meso. Za mladičke ježkov pa je primerno mleko za mačje mladičke

Če najdete ježa, ki se vam ne zdi zdrav in ne veste, kaj storiti, je najbolje, da se za nasvet obrnete na strokovnjake. Edino zavetišče za divje živali pri nas je v Muti, za informacije in pomoč pa so na voljo tudi na Facebook strani Jež - naš vrtni prijatelj. 

Novo na Metroplay: "Če bi ljudje vedeli, kakšno je to mučenje, koliko je solz in trpljenja …" | Sara Isaković