Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije je opozorilo na kršitev brez primere, ki žal ni iz zgodovinskih virov, ampak iz leta 2025.
"Takšni primeri žal niso le iz zgodovinskih zapisov. Tokrat je kratko potegnil mlad kragulj." Tako začenjajo svoj zapis na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), ki se nanaša na objavo, ki jo je moč zaslediti v Facebook skupini Kokoši nesnice.
Eden izmed članov je zapisal, da je z zračno puško končno ujet morilec v kurniku. Ob tem pa je celo zraven objavil fotografije ustreljene ptice, za katero so poznavalci hitro ugotovili, da je kragulj, ki sodi med zavarovane vrste.
Po Uredbi o zavarovanih prostoživečih živalskih vrstah je kragulj uvrščen med zavarovane ptice, kar pomeni, da je prepovedano namerno vznemirjanje, lovljenje, poškodovanje ali ubijanje te vrste, kot tudi uničevanje ali poseganje v njena gnezda in habitate.
Dodatno je kragulj vključen tudi v evropsko zakonodajo, kot je Direktiva o habitatih in pticah, kar zagotavlja zaščito njegovega življenjskega okolja v širšem evropskem prostoru.
Kragulj je ptica roparica iz družine skobčevk, ki je v Sloveniji relativno redka, vendar pomembna vrsta. Odrasli imajo značilno sivo perje s temnimi progami na spodnjem delu telesa in značilnimi rumenimi ali oranžnimi očmi. Samice so večje od samcev in lahko dosežejo dolžino do 60 cm ter razpon kril do 120 cm.
V Sloveniji kragulj živi predvsem v gozdnatih predelih, kjer ima dovolj miru za gnezdenje in lov. Pogost je v sredogorju in nižinskih mešanih ali iglastih gozdovih. Za lov potrebuje tudi odprte površine, kot so travniki ali obrobja gozdov. Velja za vrhunskega lovca, njegov plen so največkrat ptice in manjši sesalci.