Zagrebški veterinarji v teh dneh sprejemajo vse več mačk z isto diagnozo, ki pa je daleč od nedolžne. So v nevarnosti tudi slovenske mačke?
Iz Zagreba in okolice prihajajo novice, da se med mačkami močno širi mačja kuga ali panlevkopenija (tudi parvoviroza). Veterinarska ambulanta Vet5 je svojim sledilcem sporočila, da se v zadnjih treh tednih soočajo z velikim številom obolelih mačk, večini med njimi potrdijo isto diagnozo.
Najhuje je, da obolevajo tudi cepljene mačke, ki naj bi bile pred tem virusom zaščitene. Simptomi so težki in atipični, bolezen pa se razvija zelo hitro. Kot so povedali veterinarji, so bile tudi mačke, ki niso preživele, v zelo dobri kondiciji in dobro prehranjene, kar je skrb vzbujajoče.
Kako se bolezen prenaša? "Virus v telo vstopi prek prebavil ali nosne votline. Mačke se okužijo z direktnim kontaktom z okuženo živaljo ali njihovimi izločki. Mačke, ki so mačjo kugo prebolele, lahko virus izločajo z urinom in blatom kar do šest tednov po okrevanju. Virus se najpogosteje prenaša z okuženimi predmeti in opremo," so zapisali na spletni strani Šolske veterinarske ambulante.
Dodali so, da gre za zelo odporen virus, ki v okolju lahko preživi več mesecev, bolezen pa da običajno izbruhne pri mladih in necepljenih mačkah. Smrtnost je visoka. Prisotnost virusa v blatu lahko pokaže hitri test, čeprav iz Hrvaške poročajo o več primerih, ko je mačka imela virus, pa je bil test negativen.
Bolezenski znaki parvoviroze so bruhanje, driska (krvava), neješčnost, apatičnost, dehidracija, tudi povišana temperatura. Bolezen za človeka ni nevarna, prav tako se ne prenaša na pse.