A. Ko. | 23. 5. 2023, 20:00 | Vir: STA
Poslanci so izglasovali: kakšna je prihodnost zakona o zaščiti živali?
Specializirane inšpekcije za zaščito živali, prehodni hlevi za odvzete živali in še marsikaj drugega predvideva predlog novele zakona, o katerem so danes glasovali v državnem zboru.
Glasno razpravo je danes v državnem zboru povzročila prav posebej pereča tematika, ki ima ostre zagovornike in prav tako ostre nasprotnike. Predlog novele zakona o zaščiti živali so v parlamentarni postopek vložili poslanci koalicijskih poslanskih skupin s prvo podpisano poslanko Meiro Hot iz SD, sicer veliko zagovornico in ljubiteljico živali, ki je povedala: "Predlagatelji določil nismo sestavili po ključu naših želja ali osebnih prepričanj, ampak smo v novelo zapisali na podlagi praks ter izkušenj ljudi in društev, ki so leta, mnogi že desetletja, vpeti v delo za dobrobit živali."
Poudarila je, da ne gre za napad na kmete, rejce ali za ideje posamičnih skupin, pač pa za skupni cilj, ki je boj proti mučenju in trpinčenju živali. Poleg v uvodu omenjenega predlog novele predvideva tudi obvezno čipiranje mačk, prepoved privezovanje psov in vzpostavitev obveznega internega nadzora v klavnicah.
A vsi novele ne vidijo tako, kot predlagatelji. Do nje so kritični številni opozijski poslanci.
Poslanka NSi Vida Čadonič Špelič je poudarila neusklajenost predloga z veterinarsko zbornico, Jožef Jelen iz SDS pa je izpostavil problematiko vstopanja pooblaščenih svetovalcev na zasebno lastnino in zbiranja dokazov o ravnanju z živalmi (po njegovem mnenju gre za hud poseg v zasebnost).
Veterinarska stroka in kmetje so opozorili tudi, da novela degradira veterinarski poklic. Na glasovanju so se poslanci odločili, da je predlog novele primeren za nadaljnjo obravnavo. Za to je glasovalo 51 koalicijskih poslancev, medtem ko je 25 opozicijskih glasovalo proti.
Novo na Metroplay: Duo Arbadakarba o novi avtorski pesmi, vsestranskem ustvarjanju in trenutkih z družino