Uredništvo | 1. 6. 2024, 16:16
Posvojil bi mačko, ki ima mačji aids – kaj to prinaša s seboj?
Pogosto se ljudje, ki se zanimajo za posvojitev, ustrašijo mačk, ki so okužene z virusom FIV. Pa je ta diskriminacija upravičena? Takole pravijo strokovnjaki.
V Zavetišču Horjul so pred kratkim delili novico o tem, da dom išče njihov muc Valentin, ki je mlad odrasel muc, prijazen in FIV-pozitiven. Informacija, ki marsikaterega bodočega mačjega lastnika zaskrbi, če ne odbije.
Dodali so še takole: "Njegova okužba pomeni, da ima šibkejši imunski sistem, čemur bo treba nameniti malo več pozornosti. Lahko pa zagotovimo, da ni nikakršen bavbav tale FIV."
Kaj sploh je virus FIV? Morda vam je bolj znan izraz mačji AIDS ali FAIDS - gre za virus mačje imunske pomanjkljivosti, za katerim zbolijo le domače mačke, med ljudmi pa se ne prenaša (kar nekateri zmotno mislijo). Mačke virus med seboj največkrat prenašajo z ugrizi (slino) pa tudi s semensko tekočino.
Kakšni pa so bolezenski znaki? "V akutni fazi okužbe se pojavi depresija, neješčnost, povišana telesna temperatura in povečane bezgavke. Pri nekaterih ta faza mine brez znakov bolezni. Med asimptomatsko fazo je mačka videti zdrava, lahko se pojavijo le spremembe krvi v smislu znižanja števila določenih celic in povišane koncentracije skupnih proteinov in globulinov. Asimptomatski fazi sledi faza pridobljene imunske pomanjkljivosti (AIDS)," so zapisali strokovnjaki na spletni strani Mačje hiše.
Kaj pomeni virus FIV za življenje mačke? Mačka se hitreje okuži z drugimi virusi, nasploh je slabše odporna in njeno zdravstveno stanje je treba malo bolj skrbno spremljati.
"Mačka, okužena s FIV, lahko živi še vrsto let kakovostnega življenja in lahko dočaka normalno starost," so ob tem še zapisali v Mačji hiši. Ključno je, da so te mačke samo notranje, da se zanje primerno skrbi, se jih hrani s kakovostno hrano (ne surovo), da so sterilizirane in kastrirane.
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem