Odjeknila je novica, da se je še ena izmed živalskih vrst za vedno zapisala v zgodovino. Nazadnje so jo opazili v Maroku leta 1995.
Na DOPPS - Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije so delili žalostno vest: "Včeraj je bil objavljen članek, napisan v sodelovanju s strokovnjaki BirdLife International, ki razkriva tragično izumrtje pobrežnika (selivke na velike razdalje) – tenkokljunega škurha."
Dodali so, da gre za prvo znano izumrtje ptice na svetovni ravni iz celinske Evrope, Severne Afrike in Zahodne Azije. Nazadnje so jo opazili leta 1995 na severu Maroka. Kot so poudarili avtorji članka, ta objava poudarja pomen ohranjanja in zaščite ogroženih vrst ter njihovih habitatov, da bi preprečili podobne izgube v prihodnosti.
Tenkokljuni škurh je svoje ime dobil po zelo dolgem in tankem kljunu, ki je nekoliko zakrivljen navzgor. Njegovo perje je (bilo) pretežno svetlo s temnimi pikami in progami. Velja za precej skrivnostno ptico. Znano je, da je gnezdila v močvirnatih predelih zahodne Sibirije, prezimovala pa v obalnih mokriščih okoli Sredozemskega morja, vključno s severno Afriko, južno Evropo in Bližnjim vzhodom.
Na splošno so škurhi zelo ogrožena vrsta ptic. "Ogroža jih predvsem izginjanje njihovega življenjskega okolja, predvsem obalnih mokrišč na njihovih selitvenih poteh in prezimovališčih," so zapisali v Škocjanskem zatoku.
Tenkokljunega škurha je ogrožal tudi lov. Izmed osmih vrst ptic, ki spadajo v družino škurhov, sta dve že izumrli. V Sloveniji se sicer pojavljata dve izmed vrst - veliki in mali škurh.
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del