V Sloveniji imamo eno samo avtohtono pasmo psov. Gre za srednje velikega pastirskega psa, ki ga krasita čudovita dlaka in krasen značaj.
Verjeli ali ne, zgodovina kraškega ovčarja, naše edine avtohtone pasme, spada že v 8. stoletje pred našim štetjem. "Vzreja kraškega ovčarja kot pastirskega psa je bila nekdaj vezana izključno na ovčarstvo in tip selitvene paše, ki je značilen za naš Kras. Tako se je območje vzreje kraškega ovčarja razprostiralo na prostranem območju kraškega sveta v Sloveniji," so zapisali na spletni strani kraskiovcar.si.
Tam je na voljo ogromno informacij o tej zanimivi pasmi, obstaja pa tudi tudi Klub kraških ovčarjev Slovenije, ki je bil ustanovljen leta 2012 in sta ga potrdila Kinološka zveza Slovenije in Mednarodna kinološka zveza FCI.
Pred nekaj leti je ta pasji lepotec dobil tudi svoj film - Sinovi burje, zgodba o vrnitvi kraškega ovčarja. Od leta 2001 se za pasmo uporablja ime kraševec, saj spada med pastirske, in ne ovčarske pse (v mednarodni kinologiji ostaja kraški ovčar).
Gre za srednje velikega močnega mišičastega pastirskega psa z bogato in bujno dlako, s košatim repom in železno sive barve. Samec doseže do 42, samica pa do 37 kilogramov.
"Po značaju je umirjen, dobrodušen, vendar tudi pogumen in oster, vedno vdan svojemu gospodarju. Kraševec je prijeten spremljevalec, pogumen branilec, dober čuvaj, do tujca nezaupljiv in nepodkupljiv. Je suverenega značaja, toda kljub temu poslušen," ga opišejo v zgoraj omenjenem klubu. Dodati je treba še, da je ta slovenski nacionalni zaklad tudi zelo inteligenten pes.
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven