Presrečni fotograf ujel fotografijo svojega življenja: ste že videli bolj ljubko bitje?

12. 3. 2024, 10:03 | Uredništvo
Deli
Presrečni fotograf ujel fotografijo svojega življenja: ste že videli bolj ljubko bitje? (foto: Profimedia)
Profimedia

Da se fotografu zgodi, da se mu divja žival dobesedno nastavi pred objektiv, je nekaj izjemno redkega. A tale polarna lisica ni imela prav nobenih zadržkov. 

Prava umetnost je fotografirati hišne ljubljenčke, ko marsikateri ne zna biti niti sekundo pri miru, razen kadar spi. A še mnogo večja umetnost je v objektiv loviti divjo naravo. Sem in tja se kakšnemu fotografu vendarle nasmehne neverjetna sreča, a za tem se običajno skrivajo ure in dnevi oprezanja in čakanja.

Pred časom smo pisali o indijskem fotografu, ki je v objektiv ujel snežnega leoparda (pravijo mu tudi 'duh gora', zato ker jih je zelo težko opaziti), a za to fotografijo se skriva srce parajoča zgodba

Kaj ni tole nekaj najbolj prikupnega?

Kaj ni tole nekaj najbolj prikupnega?

Profimedia

Tokrat pa je v središču pozornosti polarna lisička, ki se je ravnokar prebudila iz svojega dremeža. Da je bil točno v tistem trenutku tam (v kanadskem Nunavutu), je imel neizmerno srečo 58-letni fotograf John Rollins. Mlada lisička je zadremala na soncu in kot je dejal, se ji ni prav nikamor mudilo tudi potem, ko ga je opazila.

Štiriletna deklica pobegnila od doma, razlog presenetil policijo in starše

"Videl sem lisičko počivati na ledu in odločil sem se ji približati brez, da bi jo zmotil. Ko me je opazila, je na veliko zazehala, kot bi mi hotela reči - zaupam ti," se dogodka spominja Rollins.

Na veliko je zazehala in prav nič ni bila plašna.

Na veliko je zazehala in prav nič ni bila plašna.

Profimedia

Lisica je bila odeta še v povsem bel kožuh, ki se bo počasi, s prihodom pomladi, razbarval (poleti je njihova barva rjavo-siva). Snežno bela barva jih v snegu odlično varuje.

Polarne lisice, ki živijo na skrajnem severu, so prilagojene na življenje v ekstremnih razmerah in prenesejo temperaturne razlike tudi do 100 stopinj Celzija. Prilagodile so se tudi na pomanjkanje hrane in tako so vsejede - jedo glodavce, ptice, ribe, jagodičevje, jajca, tudi mrhovino in ko je pomanjkanje zelo resno - tudi iztrebke.

Odprli prvo evropsko kliniko za kloniranje živali: največ povpraševanja je za pse

Novo na Metroplay:  Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec