Ozebline so poškodbe tkiva zaradi izpostavljenosti nizkim temperaturam in sploh ni poredko, da pri psih pride do tega stanja. Veste, v kakšnih razmerah je nevarnost največja?
Ozebline lahko prizadenejo tudi pse, še posebej na občutljivih delih telesa, kot so ušesa, rep, blazinice tačk in nos. Povzroča jih dolgotrajna izpostavljenost mrazu, vetru in vlagi. Še bolj so temu izpostavljeni psi, ki so neprimerno zaščiteni pri sprehodih v zimskih razmerah.
Prav tako so ozeblinam bolj izpostavljeni psi z redkejšo dlako ali manj podkožne maščobe. Kakšni so znaki ozeblin? Bleda, modrikasta ali sivkasta koža; koža je lahko hladna in trda na otip; na prizadetem območju se pojavita občutljivost ali bolečina.
Po nekaj dneh se lahko pojavi otekanje in nastanek mehurjev, kasneje pa zaradi odmrtja celic tkivo lahko postane črno. Pomembno je pravilno ukrepanje takoj, ko vam postane jasno, da je pes dobil ozebline.
Pomembno je, da psa takoj premaknete na toplo mesto. Prizadeta mesta previdno segrevajte s toplo (ne vročo) vodo – temperature med 37 in 39 °C. Nikoli ne drgnite ali masirajte prizadetega območja, saj lahko to dodatno poškoduje tkivo. Psa zavijte v suho in mehko odejo za zavijanje in se takoj odpravite k veterinarju.
Mnogo bolje pa je ozebline preprečiti. Kako? V zelo mrzlem vremenu naj bo čas psa, preživet na prostem, omejen. Po potrebi uporabite zaščitna oblačila (plašček). Poskrbite, da bo pes med zunanjimi aktivnostmi dovolj aktiven, da ohranja telesno toploto. Med zimskimi sprehodi pa redno preverjajte stanje psa, predvsem blazinic.
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov