Uredništvo | 12. 1. 2024, 11:31
Pri treh psih v Sloveniji potrdili bolezen Aujeszkega – je smrtonosna, zdravila pa ni!
Za zdaj so bolezen potrdili pri treh psih, vendar pa se lahko okužijo tudi mačke. Bolezen je usodna, veterinarji pa svetujejo previdnostne ukrepe.
Na dogajanje so opozorili v Veterinarski ambulanti Hrpelje, kjer so zapisali: "V naši ambulanti smo ponovno potrdili bolezen Aujeszkega pri 3 lovskih psih - bili so v stiku z okuženim divjim prašičem na Obali. Bolezen je smrtno nevarna za pse (in mačke), žival se okuži z zaužitjem kužnega mesa divjega prašiča. Bolezen ni nevarna za človeka."
Glavni vir omenjene okužbe so prašiči, ki pa bolezen prebolevajo brez klinične slike. "Mesojedi se običajno okužijo z uživanjem in grizenjem mesa ter notranjih organov okuženega prašiča," so še zapisali v omenjeni ambulanti in dodali, da psi običajno poginejo med 24 in 72 urami. Smrtnost je 100 %.
Med klinične znake te bolezni navajajo slinjenje, zmanjšano aktivnost, živčne znake, srbečico, praskanje, oteženo dihanje, bruhanje, krvavo drisko, mišične krče, tudi agresijo.
Posebej ogroženi so lovski psi in v omenjeni ambulanti svetujejo vsem lastnikom, naj psa ne spodbujajo h kontaktu z divjimi prašiči: "Lovski pes naj divjad poišče, jo glasno goni, in ko je divjad uplenjena, naj jo pusti počivati." Vsem preostalim lastnikom psom pa svetujejo, naj imajo pse v gozdu na povodcu in pod nadzorom, da preprečijo stik z divjimi prašiči.
Da so psi v gozdovih na povodcu, je priporočljivo skozi vse leto, saj imate le tako lahko pod nadzorom, kje in kaj vohljajo. Spomladi, ko se narava prebuja, bi spuščeni psi lahko poškodovali mladiče divjih živali, v bolj vlažnih dneh lahko veliko preglavic psu povzroči strup močerada.
Ste vedeli, da je ta za kosmatince lahko tudi smrtno nevaren? Samandarin se imenuje strupena snov, s katero se močerad brani pred plenilci, izloča pa se iz njegovih zaušesnih žlez. Gre za močan alkaloidni strup, ki prizadene živčni sistem, in to že v zelo majhnih količinah.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc