Tudi za velikonočne praznike veliko otrok pričakuje darila. Vse več je primerov, ko otroci namesto čokoladnega dobijo pravega živega zajčka.
Žival ni primerno darilo – ne za božič, ne za veliko noč in ne kadarkoli vmes. Žival je živo in čuteče bitje, je velika odgovornost in zato mora biti odločitev zanjo osebna in dobro premišljena.
Žal pa kljub ozaveščanju številnih organizacij za zaščito živali otroke pod božično jelko pogosto pričakajo pasji mladički, v velikonočni darilni košarici pa - živ zajec. Ta praksa je oživela v zadnjih letih in je popolnoma neprimerna, kar opozarjajo številne organizacije in veterinarske klinike.
Pred časom je največja britanska organizacija za zaščito živali RSPCA objavila vest, da so zajci najbolj zlorabljene živali v Veliki Britaniji. Kot je dejala veterinarka dr. Jane Tyson gre za to, da delujejo tako ljubki in prisrčni, da dajejo vtis, da je zanje mnogo bolj enostavno skrbeti kot pa za psa ali mačko.
Kar pa sploh ne drži, v resnici zajec ni primerna žival za začetnike (mimogrede, tudi morski prašiček ne, pa večina zmotno misli tako). Zajci živijo tudi do 12 let in odločitev zanj mora biti premišljena. Zgolj košček trave, na kateri bodo skakljali, zanje ne bo dovolj.
Ob tem je prav, da zapišemo, da je 'domači zajec', ki največkrat predstavlja hišnega ljubljenčka v resnici - kunec. Ta se od 'divjega' zajca razlikuje po številnih lastnostih, med drugim je manjši (je pa velikost zelo odvisna od vrste kunca, med najbolj priljubljene spadajo ovnači, levjegrivi in pritlikavi kunci).
Kot psi in mačke tudi kunci potrebujejo socializacijo, radi se crkljajo, treba je dobro skrbeti za njihove zobe, ne prenašajo dobro visokih temperatur, zelo radi glodajo električne kable, treba jih je naučiti uporabe stranišča, zelo radi bivajo v družbi, in če so 'edinčki', so velikokrat osamljeni. Vse to in še več dejavnikov je treba nujno upoštevati, preden se odločite za nakup domačega 'zajčka'.
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov