Uredništvo | 21. 11. 2023, 17:03
Če v ptičjo hišico ne nasujete prave hrane, je mnogo bolje, da ptic sploh ne hranite
Ptičje hišice so v prvi vrsti odlično sredstvo za opazovanje ptic. Vendar pazite, da jim z izbiro hrane ne škodujete! S čim jih lahko hranimo?
Bliža se zima in to je tisti del leta, ko bo v naravi začelo primanjkovati hrane za živali. Pisali smo že o tem, kako jim lahko preprosto pomagamo tako, da na vrtu pustimo kupček jesenskega listja. Tam bodo svoje zavetje našli ježki, polhi in žuželke. Če se ta praksa razvija v zadnjih letih, pa ljudje od nekdaj postavljamo ptičje hišice, da pomagamo pticam preživeti zimo. Pa jim čisto zares pomagamo? Ali sploh potrebujejo našo pomoč?
"Upoštevajoč strokovno stališče hranjenje ptic nima posebnega pomena za njihovo ohranjanje. Zagotovo pa je to najenostavnejša možnost za opazovanje ptic in eden izmed načinov za razvoj našega odnosa do njih. Hranjenje ptic in opazovanje dogajanja ob krmilnici je posebej zanimivo za otroke, ki na ta način razvijajo vrednote ohranjanja narave," so zapisali na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije.
Tamkajšnji strokovnjaki zato hranjenje priporočajo, vendar samo, če boste upoštevali določena navodila. Prvi pogoj je čistoča hišice, saj se z umazanijo lahko v naravo prenese marsikatera bolezen - hišica se mora očistiti pred vsakim nanosom sveže hrane. Kaj pa nasuti v ptičjo krmilnico? "Najbolj splošno pravilo je, da ptice hranimo le s hrano, ki jim je v enaki obliki dostopna tudi v naravi. Ptic ne hranimo z ostanki človeške hrane, posebej ne s tisto, ki je bila kuhana in začinjena," pravijo na DOPPS, kjer opozarjajo še, da moramo pri nakupu hrane, namenjene za hranjenje prostoživečih ptic, paziti, da mešanica ne vsebuje semen pelinolistne žvrklje (ambrozije).
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču