Da pes ni poceni, ve vsak (odgovoren) pasji lastnik. Vendarle pa marsikdo meni, da ima psa lahko vsak – ki ga bo znal imeti rad. Pa je 'samo' ljubezen res dovolj?
Življenje je z vsakim dnem dražje in marsikdo je primoran obrniti vsak evro, da preživi. Številne stvari, ki včasih niso veljale za luksuz, danes to - na žalost - postajajo. Tudi hišni ljubljenčki. Na to so opozorili strokovnjaki Pasje univerze v Facebook zapisu, ki je naletel na buren odziv.
"Je prav, da ima psa vsak, ki ima 100 e viška v žepu? Ki si želi psa že dolgo časa? Ki živi v najemu z ne zagotovljenim delom za nedoločen čas? Moje mnenje je, da je imeti psa danes, luksuz. Je strošek. Ni dovolj, da ga imaš samo rad. Stroški za hrano, nego, veterinarsko oskrbo ... so vsako leto višji ... in (pre)vzgoje niso nobena izjema," so zapisali in vprašali za mnenje njihove sledilce.
Pričakovano se je usul plaz različnih mnenj. Nekateri so mnenja, da je takšno razmišljanje rasistično, da so cene veterinarjev absurdne in da za vsako malenkost pač ni treba hoditi k strokovnjakom. Nekateri so zapisali, da za ljubečo skrb za ljubljenčka ni treba imeti debele denarnice.
A dejstvo je, da imeti psa ni poceni, četudi čisto nič ne pretiravamo pri skrbi zanj. Hrana je draga, kakovostna hrana je še malo dražja. Cepljenja so obvezna, tudi obiski veterinarja niso poceni.
Če nekdo težko sam preživi mesec, je na mestu vprašanje, kako lahko poskrbi še za ljubljenčka (četudi prej kot sebe nahrani svojega psa ali mačko). Tudi s tem se strinjajo nekateri komentatorji pod zgornjo izjavo.
Večina ljudi je ob informaciji, da njihov ljubljenček potrebuje operacijo za na primer 2000 evrov v stiski, a po izkušnjah veterinarjev in tam zaposlenih, marsikomu stisko povzroči že nekaj evrov denimo za zaščito proti zajedalcem.
Zdi se jim predrago in marsikdo se prav iz tega razloga ne odloči ne za zaščito, ne za sterilizacijo ali kastracijo in tudi ne za marsikaj drugega. Kako odgovorno je to, ve vsak sam.