N. Vo. | 1. 7. 2024, 20:13

Prisrčno: poglejte mladičke teh ogroženih živali čisto od blizu! (FOTO)

Facebook Life Lynx

Projekt LIFE Lynx, ki je namenjen ohranjanju in obnovi populacije risa v Sloveniji in širši Evropi, prinaša izjemne novice.

S koncem marca se je zaključil mednarodni projekt LIFE Lynx, katerega cilj je bil rešiti rise pred izumrtjem. V letih 2017–2024 so strokovnjaki v Slovenijo in na Hrvaško preselili 18 risov, pri čemer se je 14 od teh uspešno vključilo v lokalno populacijo. Ti risi so vzpostavili teritorije na območjih, kjer so prisotni risi nasprotnega spola in so bili tam prisotni v času parjenja. 

Ravno pred zaključkom projekta, marca letos, so raziskovalci zabeležili srečanja med risoma Miho in Talio. Tri mesece kasneje pa so potrdili, da je Talia skotila dva mladiča. Kot so zapisali strokovnjaki, ki novo naseljene rise s pomočjo sledljivih ovratnic ves čas spremljajo, obstaja velika verjetnost, da je ravno ris Miha njihov oče, saj se datumi njunih srečanj popolnoma ujemajo z rojstvom teh dveh mladičev. 

Miha je bil zadnji ris, ki so ga v okviru projekta LIFE Lynx ujeli na območju Jelovice in opremlili s telemetrijsko ovratnico. Le nekaj dni po namestitvi ovratnice je srečal Talio, ki je bila v okviru projekta ULyCA2 preseljena in izpuščena v bližini Trbiža. Talia je nato vzpostavila svoje ozemlje na planoti Jelovica. Po potencialnem parjenju s Talio se je ris Miha premaknil iz Jelovice proti območju Posočja, kjer naj bi po predvidevanjih strokovnjakov ostal večino časa.

Projekt LIFE Lynx je izjemnega pomena za ohranjanje populacije risov v Sloveniji in širše v Evropi. Večanje že obstoječe populacije risov povečuje genetsko raznolikost in dolgoročno vzdržnost te vrste.

Novo na Metroplay: "Bil sem že na meji, ampak sem speljal do konca" | Andrej Škufca