Uredništvo | 7. 9. 2023, 11:55

S sterilizacijo morate počakati, da muca neha dojiti – ali je to res?

Profimedia

O sterilizaciji in kastraciji kroži veliko mitov. Nekateri so resnični, drugi delno držijo, tretji pa predvsem delajo živalim veliko škodo. 

O sterilizaciji in kastraciji mačk pišemo velikokrat, o tem stalno opozarjajo tudi društva in zavetišča. Zakaj? Zato, ker je to edini način, s katerim zelo učinkovito preprečimo neželena legla in začaran krog trpečih mladičkov in nikogaršnjih mačk. A vendarle kljub številnim razlogom, številni še vedno zavračajo poseg pri svoji mački. Nekaterim se poseg zdi predrag, čeprav živalovarstveniki pravijo, da je to najslabši izmed vseh izgovorov. Kdor nima denarja za poseg, ta nima niti sredstev za to, da bi poskrbel za dostojno življenje svoje mačke.

Profimedia

Številni pa poseg zavračajo oz. ga odlašajo, ker verjamejo v mite, ki se držijo sterilizacije in kastracije. Verjeli ali ne, teh je zelo veliko. Eden izmed njih pravi tudi, da mačke ne smete sterilizirati, dokler doji. Ali drži? Kaj pravi stroka? "To ne drži! Sterilizacija ne vpliva na proces laktacije, muca bo normalno dojila mladičke tudi po posegu. Malo pozornosti je treba posvetiti le kirurški rani, da ji ne bi mladički potrgali šivov, kar pa je zelo malo verjetno, če je lepo zašita," so zapisali v Društvu za zaščito živali Novo mesto. 

Dodali so, da se mucki običajno dojijo vsaj 3 mesece ali več, do takrat pa je lahko mama že zdavnaj spet breja. Gonitev se namreč začne okoli 6 tednov po kotitvi. Takrat pa, poudarjajo v omenjenem društvu, so mladički že toliko samostojni, da je ravno pravi čas za sterilizacijo. 

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj