Se na Švedskem res dogaja 'lov na trofeje', nič drugačen kot v Afriki? Neverjetno, koliko živali načrtujejo odstreliti

3. 3. 2023, 16:35 | A. Ko.
Deli
Se na Švedskem res dogaja 'lov na trofeje', nič drugačen kot v Afriki? Neverjetno, koliko živali načrtujejo odstreliti (foto: Profimedia)
Profimedia

Po največjem lovu na volkove na Švedskem so tam sedaj odprli en lov. Živalovarstveniki pravijo, da je šlo vse skupaj predaleč in da gre za lov na trofeje, lovci priznavajo, da je 'zabavno'. 

Švedska vlada je lovcem izdala dovoljenje za odstrel kar 201 risov in to samo nekaj tednov potem, ko je bilo v državi ubitih več deset volkov. Število risov, ki bodo odstreljeni samo v letošnjem marcu, je izjemno veliko, dvakrat večje od števila v zadnjih letih.

Živalovarstveniki so na nogah, risi naj namreč ne bi predstavljali nevarnosti za živino ali ljudi. Po njihovem gre za krišitev vsakršne okoljske zakonodaje in zahtevajo od Evropske unije, da ukrepa.

Na Švedskem se po ocenah danes nahaja 1450 risov, kar je 300 manj kot pred desetimi leti.

Švedska okoljevarstvena organizacija Naturvårdsverket trdi, da država za ohranitev zdrave populacije potrebuje samo 850 primerkov. Tamkajšnja lovska organizacija pa priznava, da risi niso grožnja ljudem: ʺTa lov nima absolutno nobene povezave z nevarnostjo za ljudi. Kot tudi ne lov na volke.ʺ

Ali presajeni organi lahko prenašajo spomine?

Zakaj torej ubiti več kot 200 risov? Zaradi zabave, velika motivacija za lovce pa je tudi koža oz. krzno. Tudi to so povedali v švedski lovski organizaciji. Nasprotniki so predvsem kritični do tako masovnega odstrela. ʺTo je povsem nepotrebno. Čisti lov na trofeje pravi Marie Stegard Lind iz ene izmed skupin, ki se zavzemajo proti tej uresničitvi. Po njenem mnenju je tudi časovnica skrbno izbrana. V tem času parjenja imajo namreč risi najgostejše krzno.

 

Medtem se po številnih državah trudijo za ohranitev risa (je ris v Sloveniji pred ponovnim izumrtjem?). Francoska študija je na primer pokazala, da bo tamkajšnji ris zaradi nizke genetske raznolikosti izumrl v 30 letih.

https://www.metropolitan.si/trendi/zivali/znano-je-zakaj-najpogosteje-poginejo-prostozivece-zivali/

Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem