Skrite kamere, ki jih strokovnjaki pozicionirajo v gozdovih, v naše domove prinašajo prizore, ki jih v živo ne bi nikoli mogli videti …
Strokovnjaki iz projekta Life Lynx so na svojem Facebook profilu objavili čudovito vest in posnetek, ki prikazuje risinjo Sneško in njeno prvič videno leglo, odkar so jo izpustili v snežniške gozdove. Sicer Sneška prihaja iz Dinaridov.
"Ime zanjo so tokrat izbirali člani lokalnih posvetovalnih skupin iz Dinaridov. To so lokalni prebivalci, ki bolj ali manj redno spremljajo risje teme s projekta. Več kot očitno je zmagalo ime povezano s Snežnikom. Ker je v sklopu Interreg projekta DinaRis širša javnost že poimenovala eno od spremljanih risinj “Snežka”, smo predlagano ime spremenili v “Sneška” – saj risinja prihaja s Slovaške," so tedaj zapisali na spletni strani projekta Life Lynx.
Posnetki prikazujejo Sneško v brlogu z dvema zdravima mladičema. Strokovnjaki predvidevajo, da je oče malih risov ris Catalin. Ta je v Slovenijo prišel iz Romunije, marca leta 2020. Vsako tovrstno novo odkritje je izjemen uspeh za projekt, ki se letos zaključuje in je potekal zadnjih sedem let.
Ob začetku projekta je bilo v Sloveniji stanje zelo kritično, saj je v gozdovih živelo vsega skupaj 20 odraslih osebkov risov. Po zadnjih analizah se je številka v teh letih dvignila na 50 odraslih osebkov. Večina preseljenih risov se je uspešno vključila. Denimo prvi preseljeni ris Goru je danes že dedek, po zadnjih informacijah pa je zaplodil štiri legla.