Gozd ponoči je povsem drugačen od gozda podnevi. Ko namreč ljudje zapustimo svoje gozdne stezice, se tam šele prične pravo življenje.
Na Facebook strani podjetja LIFE Lynx se je pojavil posnetek, za katerega strokovnjaki ocenjujejo, da spada med izjemno edinstvenega. "To bi lahko bil eden redkih trenutkov v življenju risov – srečanje risje družine. Risi so sicer samotarske živali; po kotitvi samica sama skrbi za svoje mladiče ... a včasih jih pride obiskat tudi oče," so zapisali ob spodnjem posnetku.
Na njem so risinja Rozi, ris Miha in risji mladič, za katerega je jasno, da je Rozijin, Miha pa je njegov potencialni oče. Tudi za Rozi je jasno, da je potomka doseljenih risov Aide in Zoisa. Na Jelovico sta prispela iz Romunije, oba skupaj in sicer aprila leta 2021.
"Rozijin mladič potrjuje uspešnost preselitve risov v južne Alpe in predstavlja tretje zabeleženo leglo risov na tem območju v letu 2024. Dva mladiča je skotila Talia, enega pa Julia," so še zapisali na LIFE Lynx.
Edinstveno pa je v resnici prav vsakič, ko stacionarne kamere ujamejo risa v naravnem okolju. Risa je namreč še v ujetništvu včasih težko videti v živo. So plašne in samotarske živali, ki se odmikajo od ustaljenih in obljudenih poti, pač pa so raje globoko v neokrnjenem gozdu.
A vendarle se včasih zgodi čudež, da risa kdo vidi v živo in da mu celo uspe srečanje posneti. Ste že videli posnetek Slovenca, ki mu je pot prečkala risja družina? Čudovito je opazovati te veličastne živali, ki so v Sloveniji enkrat že izumrle, strokovnjake pa skrbi, da bi se to utegnilo - kljub doselitvam - zgoditi še enkrat.
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"