Veliko pišemo o stiski domačih živali na poplavljenih območjih, malo manj pa se govori o živalski vrsti, ki je bila v poplavah najbolj aktivno udeležena. A prostovoljci niso pozabili nanje …
Poplave so poleg ljudi močno prizadele tudi živali. Pa ne samo domačih, med katerimi so mnoge v ujmi izgubile življenje. Mnoge so še vedno ujete, izgubljene, na srečo mnogo tudi že rešene (kot teliček Gomzi, katerega zgodbo je spremljala vsa Slovenija). Trpijo tudi divje živali in še kako potrebujejo pomoč. Pred dnevi je zaokrožila zgodba, ko so gasilci so pomagali obnemoglemu srnjačku.
Ob vsem tem pa se zdi, da je zelo malo govora o tem, kako zelo prizadet je bil ribji živelj. Njihov dom je eskaliral in številne ribe so se znašle v hudi stiski. Trajalo bo dolga leta, da si bodo opomogle. "Nedvomno bo zaradi poplav prizadet tudi ribji živelj. Tega bomo morali v prihodnosti ribiči pomagati obnoviti z vlaganji mladic in odraslih rib, a je sedaj ključna zaščita človeških življenj, potem pa materialnih dobrin, privatnih in društvenih, ki so jih občani in ribiči prostovoljno ustvarjali leta in leta", so zapisali na Ribiški zvezi Slovenije. Takoj, ko je bilo to mogoče in varno, so na teren - reševat ribe - odšle številne ekipe.
Na poplavljenih območjih je ostalo veliko poginulih rib, pravijo v Ribiški zvezi Slovenije. "Voda z velikim tokom je po njihovih besedah ubila večino rib, tiste, ki so se umaknile ob stran, pa so ostale na poljih in tam poginile. Ko se je voda nekoliko umaknila, so jih del s pomočjo mrež lahko rešili," so zapisali na STA. Predsednik zveze Miroslav Žaberl je povedal, da so številne ribe poginile, ker jim je v škrge prišla kalna voda, poginilo pa je tudi veliko mladih ribic.
https://www.metropolitan.si/trendi/zivali/na-znani-plazi-droni-nadzorujejo-kopalce-kaj-se-dogaja/