Sloni so izjemno inteligentna bitja in vsaka nova raziskava to samo še potrdi. Ne boste verjeli, kako se obnašajo, ko življenje izgubi slonji mladič.
Pisali smo že o tem, da so sloni poleg ljudi edina bitja, ki se med seboj kličejo po imenih. V slonjem jeziku to pomeni nizke ropotajoče zvoke, znanstveniki pa so jih uspeli posneti prek 600 različnih!
V novi raziskavi, katere izsledki so bili pred kratkim objavljeni v Journal od Threaten Taxa pa so znanstveniki na azijskih slonih proučevali, če res drži, da žalujejo in kako. Posamezni primeri iz živalskega sveta so v praksi to dejstvo že večkrat potrdili, med drugim tudi zgodba šimpanza Flinta, ki se je po smrti svoje mame izoliral od vseh.
A sloni so šli še korak dlje pri žalovanju, kajti znanstveniki so ob opazovanju poginov petih mladičev povsod opazili isti vzorec, ki je močno spominjal na človeške pogrebne obrede. Opazovali so azijske slone, raziskavo pa so opravili indijski znanstveniki.
V vseh primerih je čreda pokojnega mladička v svoji sredi ponesla na oddaljen kraj in ga zakopala v zemljo tako, da so njegove noge gledale navzgor. V študiji so zapisali, da so vedno mladička pokopali na isti način (z nogami navzgor), ne glede na razlog njegovega pogina.
V enem izmed primerov je čreda glasno rjovela in topotala okoli pokopanega trupla. Raziskovalci so poudarili tudi, da na tak način pokopavajo le mladičke, razlog pa je nadvse preprost in logičen - odrasle živali so za prenašanje in pokop v zemljo pretežke.
Avtorja raziskave, Parveen Kaswan in Akashdeep Roy, sta ob tem poudarila, da v nobenem izmed opazovanih primerov ni bilo človeške interakcije.
Sloni so bili vedno pozorni na to, da so male slončke pokopali precej stran od najbližje človeške naselbine, običajno v kanale ob plantažah čaja. Vedno je čreda kraj zapustila po 40 minutah, pozneje pa se je 'pokopališču' vedno izognila v velikem loku.
Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji