Uredništvo | 18. 12. 2023, 17:03

Je to najbolj samotarska slonica? Razkrivamo, zakaj samica v ljubljanskem živalskem vrtu ne mara družbe

Tina Kosec/Bobo

Ljubljanska slonica se od preostalih pripadnic in pripadnikov svoje vrste očitno razlikuje ...

Pred nekaj tedni smo poročali, da je v živalskem vrtu v Manili na Filipinih poginila slonica Mali, ki so jo zagovorniki za pravice živali razglasili za eno najbolj žalostnih na svetu.

Slonica je namreč skoraj tri desetletja preživela sama v betonski ogradi, in to kljub temu da so k njeni premestitvi v zavetišče za slone, kjer bi imela družbo, so poleg organizacij za zaščito živali vrsto let pozivale tudi številne znane osebnosti.

Malijina zgodba je v marsikom sprožila sočutje in skrb in na spletnem servisu Pobude meščanov, namenjenem predlogom za izboljšanje življenja v Mestni občini Ljubljana, se je znašla pritožba, češ da bi slonico, ki domuje v ljubljanskem živalskem vrtu, lahko doletela enaka usoda.

"Po vseh raziskavah sodeč so sloni socialna bitja, ki v divjini živijo v skupinah. Zakaj v našem živalskem vrtu mučite slonico, jo pustite, da živi v samoti, brez drugih slonov? Svet je ravno obkrožila vest o smrti najbolj žalostne slonice, a izgleda, da imamo enako zgodbo pri nas," je zapisal anonimni občan.

Ko je Ganga prišla v ljubljanski živalski vrt, so jo skušali zbližati z indijsko slonico Indo in afriško slonico Tembo, a se združevanje ni obneslo, raje ima oskrbnike.

Ko je Ganga prišla v ljubljanski živalski vrt, so jo skušali zbližati z indijsko slonico Indo in afriško slonico Tembo, a se združevanje ni obneslo, raje ima oskrbnike.

Tina Kosec/Bobo

Slonje socialno življenje je zapleteno

Toda v ozadju te zgodbe ni krutost osebja v živalskem vrtu, ki ljubljanski slonici, ki sliši na ime Ganga, ne bi privoščilo družbe. Ganga se od ostalih pripadnic in pripadnikov svoje vrste očitno razlikuje, saj je, kot so sporočili z mestne občine, izrazito samotarska.

"Ganga je kot mlada slonica prišla v ZOO Ljubljana daljnega leta 1977. V tistem času so jo skušali zbližati z indijsko slonico Indo in afriško slonico Tembo, a se združevanje ni obneslo, saj Ganga sostanovalcev žal ne sprejme," so pojasnili.

Morda vas zanima tudi:

Ker so po proučitvi vseh drugih opcij skupaj z mednarodnimi strokovnjaki za slone dognali, da bi Gango ponovne večje spremembe, kot so družba novih slonov, ki jo je v preteklosti že zavrnila, paritev ali selitev lahko življenjsko ogrozile, so njena družba in družina predani oskrbniki. Vsakodnevno vlagajo veliko truda v to, da se Ganga dobro počuti s svojo človeško čredo in da uživa v interakciji, igri in negi z oskrbniki in veterinarji, na katere je izjemno navezana. 

"Ta vez je za slone ključnega pomena. Z njo se družijo večkrat dnevno, ko jo negujejo, trenirajo, crkljajo in razvajajo. Slonje socialno življenje je zelo zapleteno in kar se nam kot ljudem morda zdi popolna rešitev, je lahko zanje nekaj povsem drugega.

S strokovnjaki za slone smo ocenili vse možne scenarije združevanja z vidika Gangine dobrobiti in odločitve, da ostane sama pri nas, vsekakor nismo zlahka sprejeli. Načrtov in želja za prenove imamo seveda veliko, vendar jih moramo ustrezno prilagajati in usklajevati z mnogimi okoliščinami, saj se Ganga spremembam prilagaja počasi," še pojasnjujejo iz živalskega vrta.

Sporočili so še, da so ji pred leti preuredili notranje bivališče, da ga lahko bolje izkorišča, ima nov vhod, v njem novo "posteljo", naslonjala za trobec in igrala, v zunanjem delu pa so dodali senčila in sistem za hlajenje.

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču